Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia weszły w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Pożegnanie Marii Czubaszek

Warszawa

TVN24Pogrzeb Marii Czubaszek

W środę w Warszawie odbył się pogrzeb Marii Czubaszek. Pisarka, satyryk, autorka tekstów piosenek, scenarzystka, felietonistka, dziennikarka, zmarła w zeszłym tygodniu w wieku 76 lat. Pożegnali ją rodzina i przyjaciele.

Maria Czubaszek została pochowana na warszawskich Powązkach Wojskowych. W pogrzebie uczestniczyli m.in. Magda Umer, Artur Andrus, Jacek Fedorowicz, była minister kultury Małgorzata Omilanowska czy dziennikarz Jerzy Iwaszkiewicz.

"Niepowtarzalna"

- Powinniśmy wspominać przede wszystkim to, że była jedyna, niepowtarzalna, fantastyczna, konsekwentna w swoich oryginalnych poglądach - wspominał Czubaszek Krzysztof Materna.

- Myślę, że Marię trzeba wspominać jako osobę niepowtarzalną - mówił Grzegorz Miecugow. - Wiem, że każdy jest niepowtarzalny, ale ona była niepowtarzalna w takim specjalnym stylu - dodał.

Krzysztof Materna o Marii Czubaszek
TVN24

Dziennikarka, autorka tekstów, satyryk

Maria Czubaszek rozpoczęła pracę w 1960 r. w Programie I Polskiego Radia, w 1966 r. związała się z Programem III Polskiego Radia.

Była autorką wielu tekstów satyrycznych, pisanych dla znanych aktorów i prezentowanych w radiowej Trójce. Słuchowiska te emitowane były po raz pierwszy w programie "Ilustrowany Tygodnik Rozrywkowy". Prowadziła też cykl audycji radiowych "Bieg przez plotki". Pojawiała się także w programach "Ilustrowany Magazyn Autorów" oraz "Powtórka z rozrywki". Autorka słuchowisk "Dym z papierosa", "Małgorzaty jego życia", "Serwus, jestem nerwus".

Czubaszek pisała także teksty do muzyki m.in. Andrzeja Dąbrowskiego, Janusza Komana, Jerzego Miliana, Zbigniewa Namysłowskiego, Ryszarda Poznakowskiego, Jana Ptaszyna Wróblewskiego.

Piosenki z jej tekstami można usłyszeć w wykonaniu m.in. Alibabek, Ewy Bem, Andrzeja Dąbrowskiego, Ewy Kuklińskiej, Grażyny Łobaszewskiej, Krystyny Prońko, Ryszarda Rynkowskiego.

Pisała też dialogi do filmów, np. "Filip z konopi" i "Murmurando". Współtworzyła także scenariusze do seriali "Psie serce", "Na Wspólnej" oraz "Brzydula".

Przez wiele lat była komentatorką "Szkła kontaktowego" w TVN24.

20 maja 2009 r. od ówczesnego ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego odebrała Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Grzegorz Miecugow o Marii Czubaszek
TVN24

CZYTAJ TAKŻE NA TVN24.PL

PAP/TVN24