Przygotuj się na:

FERIE W KOMUNIKACJI

W czasie ferii zimowych autobusy i tramwaje będą jeździć według zmienionych rozkładów jazdy.

Pożegnanie Komołowskiego. "Polacy wiele mu zawdzięczają"

TVN Warszawa


- Longin Komołowski swoimi wyborami dawał przykład odwagi i poświęcenia dobru wspólnemu - napisała premier Beata Szydło w liście odczytanym podczas uroczystości pogrzebowych działacza "S" i polityka. Uroczystości odbyły się w W Świątyni Opatrzności Bożej.

Uroczystości rozpoczęły się od pożegnania modlitewnego i mszy św. pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. Pogrzeb miał charakter państwowy.

Zmarłego 30 grudnia ub.r. żegnali we wtorek m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Jerzy Buzek, prezes NSZZ "Solidarność" Piotr Duda, były premier Jerzy Buzek i członkowie jego rządu, Marian Krzaklewski oraz wicemarszałek Senatu Maria Koc. Na uroczystościach pogrzebowych obecni byli także m.in. związkowcy, stoczniowcy i górnicy, a także przedstawiciele organizacji polonijnych, spółek państwowych i organizacji pozarządowych.

"Dawał przykład odwagi"

- Dokonania świętej pamięci Longina Komołowskiego przypominają nam, że celem każdej działalności publicznej powinno być to, co nazywamy dobrem powszechnym. Polska i Polacy wiele mu zawdzięczają - napisała premier w liście odczytanym podczas wtorkowych uroczystości w Świątyni Opatrzności Bożej. Jak dodała, Longin Komołowski, który pozostanie w naszej pamięci jako człowiek Solidarności, "swoimi wyborami dawał przykład odwagi i poświęcenia dobru wspólnemu". - Powołany do działalności w strukturach administracji rządowej jako minister pracy i wiceprezes Rady Ministrów nie zatracił właściwej mu wrażliwości społecznej. Z duszą związkowca angażował się w rozwiązywanie problemów czasu transformacji ustrojowej, traktując swe zadania jako służbę (...) godności człowieka – podkreśliła Szydło.

Uczestnik strajków

Longin Komołowski był uczestnikiem strajków w Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego w grudniu 1970 i styczniu 1971 oraz w 1980 i 1981 roku. Działał m.in. w NSZZ "Solidarność", od 1990r. pełnił funkcję przewodniczącego Regionu Pomorza Zachodniego NSZZ "Solidarność". W rządzie Jerzego Buzka pełnił funkcję szefa resortu pracy, a także wiceprezesa Rady Ministrów. W Sejmie zasiadał także jako poseł Akcji Wyborczej Solidarność. Od czerwca 2010 r. Komołowski był prezesem Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Był odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia i Krzyżem Wolności i Solidarności.

PAP/ran/b