Pożegnali wybitnego aktora. Ostatnia droga Mariana Kociniaka

Warszawa

TVN24Pożegnanie Mariana Kociniaka

Pożegnanie aktora Mariana Kociniaka odbyło się w Kościele Środowisk Twórczych pw. św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła w Warszawie.

Aktora znanego z Teatru Telewizji, a także z filmu "Jak rozpętałem drugą wojnę światową", gdzie zagrał postać Franka Dolasa, pożegnano w środę w kościele przy placu Teatralnym.Pochówek na cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym przy ul. Żytniej odbył się tylko w gronie rodziny i przyjaciół.Wybitny aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, Marian Kociniak zmarł w Warszawie wieku 80 lat. Odszedł 17 marca nad ranem w jednym z warszawskich szpitali.

Związany z Warszawą

Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie w 1959 roku, był uczniem Ludwika Sempolińskiego. Niemal przez całe życie związany był z warszawskim Teatrem Ateneum, a od 2010 roku z Teatrem na Woli.

Występował w Teatrze Telewizji oraz w Kabarecie Starszych Panów. Telewidzowie obdarzyli Kociniaka sympatią za występy w wieczorach kabaretowych Wojciecha Młynarskiego, a także w Kabarecie Olgi Lipińskiej.

Na ekranie zadebiutował w 1959 w filmie "Pan profesor". Zagrał epizodyczną rolę w „Niewinnych czarodziejach” Andrzeja Wajdy. Zagrał również w produkcji NRD Hansa Wernera "Schwarzes Gold".W swoim dorobku filmowych aktor miał niezliczoną ilość wybitnych ról drugoplanowych.ran,PAP