Pożar w centrum "Ukraiński Świat". "Złośliwy wybryk chuligański"

Warszawa

Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.plAkcja służb

W czwartek wieczorem służby prowadziły akcję w budynku centrum "Ukraiński Świat" przy Nowym Świecie. Jak poinformowali strażacy, zapalił się kosz na śmieci. Fundacja Otwarty Dialog, która prowadzi centrum, podała, że "najprawdopodobniej eksplodował mały ładunek pirotechniczny". Policja stwierdziła natomiast, że to wybryk chuligański.

- Ktoś pozostawił pojemnik z substancją, która wywołała duże zadymienie - powiedział tvnwarszawa.pl w piątek rano Mariusz Mrozek, rzecznik stołecznej policji. - To był złośliwy wybryk chuligański. Obecnie ustalamy, kto za tym stoi - dodaje.

Jak przekonuje, nie doszło do wybuchu. - Nie ma żadnych uszkodzeń, nic nie jest skażone - mówi Mrozek.

"Zapalił się kosz"

Zgłoszenie o zadymieniu w łazience w budynku przy Nowym Świecie 63 straż pożarna otrzymała w czwartek przed godziną 19. - Na miejsce pojechały dwa zastępy straży pożarne - mówił Nikodem Kiełbowicz, ze stołecznej straży. Jak dodawał, zapalił się kosz na śmieci. - Został ugaszony, a pomieszczenie zostało oddymione. Nikt nie został poszkodowany - precyzował.

Jak informował Artur Węgrzynowicz, reporter tvnwarszawa.pl, na miejscu pracowali pirotechnicy, a teren został wygrodzony.

Po godzinie 22 swoje prace zakończyli saperzy. - Teraz rozpoczęły się czynności dochodzeniowo-śledcze - relacjonował Węgrzynowicz.

- Zabezpieczyliśmy ślady, ustalamy okoliczności zdarzenia - powiedział po godzinie 7 w piątek Tomasz Oleszczuk z zespołu prasowego Komendy Stołecznej Policji.

Fundacja Otwarty Dialog informowała o wybuchu. "Najprawdopodobniej eksplodował mały ładunek pirotechniczny umieszczony w jednym z koszy na śmieci. Na miejscu jest już straż pożarna (sytuacja opanowana) i policja" - napisała na jednym z portali społecznościowych.

Pomoc dla Ukraińców

"Ukraiński Świat" jest funkcjonującą od kwietnia 2014 roku platformą pomocy dla uchodźców ze wschodu Ukrainy prowadzoną przez Fundację Otwarty Dialog. "Na miejscu prowadzone są konsultacje i spotkania, podczas których pomagamy m.in. znaleźć pracę w Polsce, a także szkoły dla dzieci uchodźców"- podaje Otwarty Dialog.

Fundacja informuje o zdarzeniu
facebook.pl

su/ec/ran