"Powstanie Warszawskie" chce walczyć o Oscara

Warszawa

Film "Powstanie Warszawskie" rozpoczął kampanię oscarową w USA. Jego twórcy liczą na nominację w kategorii "najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny". Na potrzeby międzynarodowej publiczności, producent filmu Muzeum Powstania Warszawskiego stworzyło anglojęzyczną wersję obrazu. W jej powstanie zaangażowano reżysera Władysława Pasikowskiego.

Pasikowski do fabuły autorstwa Jana Komasy dodał nową postać – Amerykanina, któremu dwaj bracia tłumaczą historię, dziejącą się na ich oczach w 1944 roku, w Warszawie.

Długi wyścig do "short listy"

- Dystrybucja "Powstania Warszawskiego" w USA rozpocznie się na przełomie października i listopada 2014 roku. W tej chwili mamy zaplanowane pokazy w Los Angeles i Nowym Jorku – mówi Jan Ołdakowski, producent filmu i dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

- Mamy nadzieję, że film dotrze do jak najszerszej publiczności. Dla Polaków, ale przede wszystkich dla powstańców to niezwykle istotne, by świat poznał historię naszej stolicy podczas II wojny światowej. W tej chwili trzymamy kciuki, by udało nam się wygrać wyścig do oscarowej "short listy" – dodaje.

Wyjątkowy film

"Powstanie Warszawskie" to film zmontowany z kronik nakręconych przez operatorów Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej, m.in. przez: Antoniego Bohdziewicza "Wiktora", Stefana Bagińskiego "Stefana" i Jerzego Zarzyckiego "Pika".

Dzięki połączeniu w jeden spójny ciąg archiwalnych fragmentów, skonstruowano fabularną historię dwóch głównych bohaterów filmu, braci-operatorów, dokumentujących przebieg powstania. Czarno-biały materiał poddano po montażu rekonstrukcji, koloryzacji oraz udźwiękowiono.

Na potrzeby filmu napisano też specjalne dialogi, które czytają aktorzy, wśród nich Michał Żurawski i Mirosław Zbrojewicz. Część to dialogi fikcyjne, wymyślone przez twórców filmu. Niektóre wypowiedzi są jednak prawdziwe - odtworzono je po analizie zdjęć z kronik i dzięki pomocy specjalistów od czytania z ruchu warg.

b

Zwiastun filmu "Miasto44"
materiały dystrybutora