Powstanie warszawski savoir-vivre drogowy

Warszawa

| zdm.waw.plWarszawski poradnik savoir-vivre

Warszawiacy mogą podzielić się swoimi pomysłami na poprawę warunków na stołecznych drogach. Te rozwiązania pozwolą stworzyć podręcznik savoir-vivre'u drogowego.

Mechanizm angażowania warszawiaków w akcję jest prosty: od 7 kwietnia można zgłaszać swoje propozycje rozwiązań dotyczących poprawienia warunków na drodze poprzez udzielenie odpowiedzi na pytania dostępne na platformie otwartawarszawa.pl lub przez wypełnienie papierowej ankiety.

Pytania odnoszą się do: dobrych manier na drodze, życzliwości wśród uczestników ruchu drogowego, czy konfliktowych regionów miasta.

Pudełka pomysłów

Ankiety wraz z tzw. "pudełkami pomysłów" są dostępne w pięćdziesięciu warszawskich lokalizacjach w tym w punktach obsługi pasażerów. Miejsca te można sprawdzić na interaktywnej mapie Warszawy na stronie projektu. Odpowiedzi mieszkańców mają przyczynić się do powstania warszawskiego poradnika savoir-vivre promującego dobre maniery na drodze.

Na koniec procesu najlepsze pomysły mają trafić do specjalnego inkubatora, który będzie służył dopracowaniu pomysłów tak, aby można było je wprowadzić w życie. Generalnie chodzi o to, by ostatecznie przybrały one kształt, który będzie najlepiej służył mieszkańcom. Najciekawsze pomysły mają zostać nagrodzone upominkami.

Przy prowadzeniu akcji "Życzliwość na drodze" współpracują: Urząd Miasta, Zarząd Dróg Miejskich, Centrum Komunikacji Społecznej, Otwarta Warszawa oraz "Marzyciele i Rzemieślnicy. Dom Innowacji Społecznych".

Na warszawskich drogach często można być świadkiem agresji kierowców. Taką zarejestrował kilka miesięcy temu operator TVN Turbo:

Bójka kierowców
TVN Turbo

ms/sk