Powstanie podkolorowane

Warszawa

Romano ArchivesPowstanie Warszawskie

Kolorowy film ze scenami z Powstania Warszawskiego pojawił się w serwisie YouTube. Materiał nie jest jednak cudem odnalezionym materiałem. To dobrze znane zdjęcia, które profesjonalnie pokolorowała jedna z włoskich firm.

- To pokolorowany miks znanych materiałów. Udostępniła je włoska firma, która zajmuje się kolorowaniem zdjęć – mówi Julia Sielicka-Jastrzębska z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Na filmie widać młodego kurier przemykającego przez płonące miasto i pantery sunące mostem Poniatowskiego. Widać też wojenną codzienność – gotowanie zupy na ruszcie z cegieł czy malowanie swastyki na szubienicy na ścianie. Ogromne wrażenie robią zdjęcia oddziałów wypalających i burzących kamienice. Na filmie widać Niemców obserwujących z mostu płonące miasto i żołnierzy rosyjskich wjeżdżających do miasta.

Powstania Warszawskie ma dosyć dobrą dokumentację zdjęciową. Ocalało też trochę filmów, ale kolorowe są rzadkością. Dlatego pojawianie się podkolorowanych kadrów wzbudzana zrozumiała sensację. Tym razem nie jest to wprawdzie wielkie odkrycie, ale film i tak robi duże wrażenie.

b/roody