Powstanie nowa przystań. "Przywrócimy żeglugę na Młociny"

Warszawa

Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.plMówi Marek Piwowarski, pełnomocnik miasta ds. Wisły

Jeszcze w tym roku ma być ogłoszony przetarg na budowę nowej przystani dla wiślanej żeglugi. Wodniacy będą mogli cumować na Bielanach na wysokości Parku Młocińskiego.

Marek Piwowarski, pełnomocnik prezydent Warszawy ds. Wisły przyznaje, że projekt przystani przeleżał w szufladzie od 2009 roku. Dlaczego? – Tam na wysokości Młocin do rzeki był zrzut z kolektora Burakowskiego. Teraz to ścieki trafiają do oczyszczalni Czajka – tłumaczy pełnomocnik.

Piwowarski przekonuje, że ten rejon Wisły udało się już w pełni oczyścić. Dlatego możliwe było wyciągnięcie z szuflady projektu budowy przystani. Powstanie na wysokości Parku Młocińskiego.

Plaża i polana piknikowa

Do przystani będą prowadzić utwardzone ścieżki. Projekt przewiduje betonowe schody, zejścia dla plażowiczów i niepełnosprawnych. Powstanie również polana piknikowa i plaża.

- Ustawimy również platformę pływającą i urządzenia do cumowania. W przyszłym roku natomiast rozpoczniemy proces przywracania w to miejsce żeglugi. Nie wiemy jeszcze, czy będzie on obsługiwany przez duży statek czy mniejsze jednostki. To będzie zależało od potrzeb – precyzuje Piwowarski.

Wizualizacja przystani na Młocinach
UM Warszawa

Budowa przystani na Młocinach to jeden z elementów planu inwestycyjnego dla Wisły do 2020 roku. Władze miasta chcą wydać na ten cel ponad 155 mln złotych. W planach między innymi kolejny odcinek bulwarów, pływające baseny czy kładka nad kanałem prowadzącym do portu żerańskiego.

Mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent miasta
Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl

bf/ran