Powstańczy weekend Warszawy

Najnowsze

fot

Oddać hołd powstańcom można na różne sposób: modląc się, składając kwiaty pod pomnikiem, ale także biegając czy śpiewając. Najbliższe dni upłyną w Warszawie pod znakiem obchodów 67. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

SOBOTA

W sobotę o godz. 19 będzie można pomodlić się w intencji powstańców w Parku wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.

O 21 startuje XXI Bieg Powstania Warszawskiego. Biegacze pobiegną ulicami o szczególnym znaczeniu historycznym. Uczestnicy będą mieli do wyboru dystans 5 lub 10 km.

NIEDZIELA

W niedzielę uroczystości skumulują się na placu Krasińskich. O godz. 18.00 odbędzie się uroczysta polowa msza święta przy pomniku Powstania Warszawskiego. Godzinę później rozpocznie się Uroczysty Apel.

O godz. 20.00 rozpocznie widowisko "Dni Gniewu". Widowisko w reżyserii Jarosława Minkowicza odbywa się na styku dwóch światów, tego z 1944 roku oraz dzisiejszego, zwariowanego, zdominowanego przez nowe technologie. W powstańców wcielą się Danuta Stenka, Kinga Preis i Łukasz Garlicki. Za oprawę muzyczna odpowiada Józef Skrzek, który zaprosi do współpracy Motion Trio oraz Atom String Quartet.

PONIEDZIAŁEK

Poniedziałek będzie przede wszystkim dniem oficjalnych uroczystości. Odbędą się one o godz. 10.00 w parku im. Generała Gustawa Orlicz-Dreszera, o 12.00 przed Grobem Nieznanego Żołnierza (uroczysta zmiana warty), o 13.00 u biegu ul. F. Chopina i Al. Ujazdowskich przed pomnikiem gen. Stefana Roweckiego "Grota", o godz. 14.00 przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy ul. Wiejskiej , o godz. 16.00 na Powązkach przy grobie gen. Antoniego Chruściela "Montera".

O godz. 17.00 jak co rok Warszawa, zawyją syreny i klaksony a miasto przystanie na chwilę, żeby oddać hołd swoim bohaterom. Kilka minut wcześniej nad Warszawwą przeleci wojskowy herkules, który zrzuci 100 tysięcy ulotek przypominających o "Godzinie W".

O godz. 19.00 odbędą się uroczystości przy pomniku "Polegli-Niepokonani 1939-1945" i modlitwa ekumeniczna na cmentarzu powstańców na Woli. Dwie godziny później zapłonie ognisko pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego przy ul. Bartyckiej.

Wieczorem na placu Piłsudskiego zabrzmią powstańcze piosenki. Będzie je można śpiewać także w innych dzielnicach. SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE

O północy swoją premierę będzie miało przedstawienie w reżyserii Michał Zadary "Awantura Warszawska. Waszyngton – Moskwa – Londyn" w Sali pod Liberatorem.

bako//par