Powstańczy fotoreporterzy zakończyli zadanie

Warszawa

fot

Chwilę przed godz. 23 wpadli na metę zwycięzcy "Twojej Kliszy z Powstania". Na trasie organizowanej po raz piąty fotograficznej gry miejskiej zdobywali legitymacje, składali przysięgę w podziemiach katedry, próbowali zupy "pluj" i robili lekarstwa. Do tego cały czas fotografowali. Czas wybrać najlepsze zdjęcie.

Kilka minut po godz. 21 przed Dziekankę zajechała dorożka z łączniczkami. Ok. 300 osób wyczekiwało z niecierpliwością pierwszych rozkazów. Powstańczy fotoreporterzy odebrali karty do gry i - zgodnie z poleceniem - podążyli za spojrzeniem Adama Mickiewicza, zerkającego z pobliskiego pomnika. Pierwsze zadanie: zdobyć biało-czerwoną opaskę i legitymację powstańczą. Z opaskami poszło łatwo, na ulicy Koziej rozdawali je siedzący w rikszy powstańcy. Legitymacje wyrabiali drukarze schowani przy ul. Trębackiej. Tu trzeba był odstać swoje w kolejce. - Raczej się nie spieszę. Startuję pierwszy raz, dlatego chcę wszystko spokojnie zobaczyć – powiedział nam Paweł.

Skosztuj zupy "pluj" - fot
Śpiewające sanitariuszki - fot
Zwycięzcy - fot
Na starcie - fot
Odbiór opasek - fot
Druk legitymacji - fot
Barbakan - fot
Skosztuj zupy "pluj" - fot
Śpiewające sanitariuszki - fot
Zwycięzcy - fot
Na starcie - fot
Odbiór opasek - fot
Druk legitymacji - fot

Przysięga przy Długiej

"Odnajdź ulicę, nad którą pszczoły latają częściej, niż niemieckie kule" - opis kierujący uczestników na Miodową był łatwy do rozgryzienia. Obok jednej z kamienic wjeżdżali na specjalnym podnośniku na wysokość drugiego piętra, by przez okno zobaczyć jednego z bohaterów, których mieli zidentyfikować. Tabliczka nie pozostawiała wątpliwości – to aktor wcielający się w Wiesława Chrzanowskiego, bohatera tegorocznej "Kliszy".

Po wykonaniu tego zadania wszyscy, biegiem popędzili na pl. Krasińskich, by w podziemiach katedry polowej złożyć powstańczą przysięgę. Przed świątynią szybko ustawił się ogonek. Niektórzy ugrzęźli na kilkanaście minut, ale stali karnie. - Rywalizacja jest, ale kultura też musi być. Żadnego przepychania – żartował młody uczestnik gry, u którego opaska w barwach narodowych kontrastowała na czarnym dresie.

Plujka pod barbakanem

Z ul. Długiej szybkim krokiem trzeba było przemieścić się na Barbakan. Tu w jednej z wnęk odpoczywał powstaniec, którego należało zidentyfikować. W podziemiach młode dziewczyny zaaranżowały kuchnię polową i z uśmiechem zapraszały na posiłek. W menu jedna pozycja – powstańcza "plujka". Chętnych nie brakowało, ale na żarty nie było czasu, bo czekały kolejne zadania.

fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot

Przy staromiejskiej pompie na uczestników czekał łącznik o pseudonimie "Hel". W zamian za małą pomoc kierował dalej. "W Warszawie jest góra o niechlubnej przeszłości, gdzie dawniej cała Warszawa składowała swoje śmieci. W przejściu do niej odpoczywa sanitariuszka Danka". – Ty jesteś Danka?! – dopytywał zziajany fotoreporter wyraźnie nastawiony na zwycięstwo wywołując salwy śmiechu u reszty zgromadzonych. Rzeczywiście w zaułku niedaleko gnojnej góry sanitariuszka śpiewała i udzielała kolejnych wskazówek.

Do trzech razy sztuka

"Jest miejsce na Starówce, gdzie jest jak u Pana Boga" – czytali uczestnicy i szybko ruszyli na Zapiecek. W Muzeum Farmacji pomagali przygotowywać lek dla rannego powstańca. Tutaj gra weszła w finałową fazę. W jednym z zaułków należało odszukać grób powstańca i zostawić tam chorągiewkę z kotwicą, potem zidentyfikować czołg ostrzeliwujący powstańców.

Na metę na Mariensztacie pierwsza dobiegła przed godz. 23 trójka przyjaciół: Ewa, Tomek i Basia. Byli zaskoczeni, że wygrali. - Najtrudniejszy był początek. Jak spojrzałem na kartę byłem całkiem zdezorientowany – komentował na gorąco Tomek, który po raz trzeci brał udział w fotograficznej grze miejskiej organizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

Konkurs fotograficzny

Druga część gry, to konkurs fotograficzny organizowany wspólnie z tvnwarszawa.pl. Zarejestrowanych uczestników "Twojej Kliszy z Powstania" zachęcamy do opublikowania najlepszego zdjęcia i/lub filmu wykonanego na trasie. Macie czas do 15 sierpnia. Zdjęcie i filmy należy dodawać pod nickiem/imieniem i nazwiskiem podawnym przy rejestracji do gry.

bako/ec