Powstańcze kroniki przed Madonną? "Będziemy szukać kompromisu"

Warszawa

Interscope RecordsPokaża kroniki przed koncertem?

Występ Madonny na Stadionie Narodowym 1 sierpnia wciąż wzbudza kontrowersje. - To duży nietakt, dlatego chcemy by przed koncertem odbył się pokaz kronik powstańczych i minuta ciszy - mówi przedstawiciel powstańców.

- Koncert Madonny w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, to duży nietakt. To nie jest dzień koncertowy, lecz dzień pamięci narodowej. Tego rodzaju koncerty nie powinny odbywać się w Warszawie akurat 1 sierpnia - mówi płk. Edmund Baranowski, wiceszef Związku Powstańców Warszawy.

Krucjata protestuje

Protestują także środowiska katolickie. Krucjata Młodych przy instytucie im. Ks. Piotra Skargi organizuje internetowy protest "Nie idę na koncert Madonny". Namawiają do bojkotu artystki, ponieważ, jak twierdzą, propaguje ona homoseksualizm i wykonuje "obrzydliwe gesty i pozy".

Twórczość "Madonny" w różnych formach atakuje wiarę katolicką. Podczas koncertów obraża ona Jezusa Chrystusa, podpalając krzyże i zakładając koronę cierniową – czytamy na stronie protestuj.pl.

Powstańcy proponują

Powstańcy poszukują innej drogi wyjścia z kłopotliwej sytuacji.

- Szukamy kompromisu z organizatorami. Chcemy by przed koncertem na Sadionie Narodowym były wyświetlane kroniki z powstania, kręcone przez powstańczych operatorów. Powinna być też minuta ciszy – przekonuje Edmund Baranowski i zapowiada, że w poniedziałek warszawscy powstańcy spotkają się z przedstawicielami ratusza i organizatorami koncertu.

Informację potwierdza Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza. – Mamy różne pomysły by uczcić powstańców warszawskich 1 sierpnia, jednak poinformujemy o tym dopiero w poniedziałek, po spotkaniu – ucina rzecznik.

Informacji nie chcą komentować przedstawiciele agencji Live Nation, organizatora koncertu.

Pierwszy koncert i protesty

Ostatni raz Madonna odwiedziała Warszawę 15 sierpnia 2009 roku w ramach trasy "Sticky & Sweet". Koncert na Bemowie obejrzało ponad 70 tysięcy fanów. Już wtedy rozpoczęły się pierwsze protesty przeciw artystce. Wtedy koncert kolidował z rocznicą "Cudu nad Wisłą" oraz z największym maryjnym świętem katolików.

band/bako