Powstańcy spotkają się z prezydentem. Ale nie wszyscy

Warszawa

TVN24Nie wszyscy powstańcy wezmą udział w spotkaniu z Andrzejem Dudą

Nie wszyscy powstańcy wezmą udział w corocznym spotkaniu z głową państwa i władzami miasta. "Pan Prezydent i minister obrony Antoni Macierewicz dopuścili do jawnego lekceważenia woli powstańców" – napisało pięcioro z nich w liście otwartym do Andrzeja Dudy.

Spotkanie w Muzeum Powstania Warszawskiego zaplanowano na sobotę, na godzinę 11. Tradycyjnie były okazją do wspominania wydarzeń zbrojnego zrywu, sprzed już 72 lat. Jednak burza wokół obchodów rocznicowych i zamiana apelu poległych na apel pamięci spowodowały, że nie wszyscy powstańcy zdecydowali się na udział. Pięcioro z nich wystosowało list otwarty do prezydenta.

"To była dla nas zawsze niezwykle ważna uroczystość o charakterze pogodnego spotkania tych, którzy odnajdywali się wzajemnie, żeby może po raz ostatni wymienić z kolegami uścisk dłoni i niezapomniane wspomnienia zawsze zaczynające się tak samo: "A pamiętasz.” – napisali w liście.

Czują się zlekceważeni

Kombatanci przypomnieli, że w tych chwilach towarzyszyło im wojsko polskie, a wśród najważniejszych gości był Prezydent RP - zwierzchnik sił zbrojnych, który wygłaszał okolicznościowe przemówienie.

- "W tym roku, niestety, Pan Prezydent i minister obrony Antoni Macierewicz dopuścili do jawnego lekceważenia woli powstańców. Przedstawiciele Związku Powstańców Warszawskich i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej ustalili treść apelu poległych i nie było żadnego rzeczowego powodu uzasadniającego zmiany jego treści i dopisywania nowych nazwisk" – tłumaczą w liście.

Powstańcy zarzucają Andrzejowi Dudzie, że dużo mówi o patriotyzmie, mógł powstrzymać forsowanie pomysłu MON z wprowadzaniem do apelu poległych nazwisk osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej.

Apelują do koleżanek i kolegów

„Nie chcemy wysłuchiwać jego wielkich słów bez pokrycia. Dlatego nie przyjdziemy na tegoroczne spotkanie i mamy nadzieję, że tak też postąpią nasze koleżanki i koledzy.

List podpisali: Anna Jakubowska, " Paulinka", Wojciech Świątkowski,"Korczak", Wanda Traczyk-Stawska, "Pączek", Krystyna Zachwatowicz-Wajda, "Czyżyk" oraz Andrzej Wiczyński, "Antek".

Oficjalne uroczystości upamiętniające 72. rocznicę wybuchu zrywu rozpoczną się już w sobotę o 11 w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Tam podczas spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz z powstańcami zostaną wręczone ordery i odznaczenia państwowe.

skw/r