Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

"Powstańcem może być każdy". Znamy program obchodów

Warszawa

| MPWFilm promujący uroczystości

Płyta i koncert Voo Voo, spektakl teatralny, multimedialna wystawa, gra miejska i wspólne śpiewanie powstańczych piosenek to najciekawsze punkty programu tegorocznych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Kulminacyjnym punktem obchodów 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego będzie oczywiście godzina W, kiedy zawyją syreny, a Warszawa stanie na minutę, aby oddać hołd powstańcom. Ale program kilkudniowych obchodów jest znacznie bogatszy.

- Muzeum co roku stara się opowiedzieć społeczny fenomen Powstania Warszawskiego językiem sztuki, stąd zapraszamy nowych artystów, którzy pokazują, jak widzą Powstanie Warszawskie. W tym roku Wojciech Waglewski i zespół Voo Voo przygotowali płytę "Placówka" – mówił podczas poniedziałkowej konferencji Prasowej Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Pistolet za najlepszy wiersz

Punktem wyjścia do płyty były wiersze zgłoszone na poetycki konkurs ogłoszony 15 sierpnia 1944 roku. - Główną nagrodą był pistolet maszynowy steyr, drugą – mauser, trzecią – pięć granatów. Konkurs został szybko rozstrzygnięty, a wiersze opublikowane. To niesamowita historia. To, że do tej pory nikt jej nie wykorzystał, to jakieś niedopatrzenie – zauważył Ołdakowski.

Wojciech Waglewski przyznał, że to właśnie materiał źródłowy i okoliczności jego powstania sprawiły, że przyjął zaproszenie do projektu.

- To, że w takiej chwili, w całej tej apokalipsie młodzi ludzie potrafili wykrzesać z siebie odrobinę poezji to jeden z najjaśniejszych elementów Powstania. To był najbardziej wzniosłe, pokazali, że w całej upiorności potrafili być ludźmi – opowiadał Wojciech Waglewski. - Tam jest prawda o Powstaniu, czuć gęstość atmosfery, chęć przerwania tego absurdu, uporania się nieszczęściem – mówił o powstańczych wierszach.

"Palec na cynglu" Voo Voo i Organek
Agora / MPW

Od afrobeatu do rock'n'rolla

Piosenki zaśpiewali młodzi artyści: Justyna Święs, Barbarę Derlak, Barbara Wrońska, Tomek Makowiecki i Organek. Wokalnie udziela się także sam lider. - Z racji przywileju wieku ogarniam wiersze swoim komentarzem. To komentarz starszego człowieka stojącego z boku, który widzi tragizm sytuacji. Pełnię rolę chórku greckiego – tłumaczył Waglewski.

Inaczej niż w przypadku większości płyt Voo Voo za kompozycje odpowiadał nie tylko sam lider, ale także pozostali członkowie grupy: Karim Martusewicz, Mateusz Pospieszalski i Michał Bryndal. Co z tego wyszło?

- Każdy z kolegów wniósł swoje pomysły, więc jest eklektycznie: są brzmienia afrobeatowe, pieśni o charakterze podwórkowym z dużą kapelą dętą, jest trochę jazzującego, transowego grania w stylu Voo Voo, jest rock’n’roll – wyliczał muzyk.

Premiera albumu odbędzie się na koncercie w Parku Wolności już w piątek 24 lipca. W środę 29 lipca wystartuje z kolei multimedialna wystawa "Miara pokoju/Quantum of Peace" przygotowana we współpracy z grupą panGenerator.

Śpiewanki, spektakl, gra miejska

Co roku ważnym wydarzeniem o wspólnotowym charakterze jest śpiewanie powstańczych piosenek w sobotę 1 sierpnia na placu Piłsudskiego.

- Zmierzch 1 sierpnia jest bardzo dotykającym, wzruszającym momentem dla Warszawy. W zeszłym roku śpiewało ok. 30 tysięcy osób. Mam nadzieję, że w tym będzie ich jeszcze więcej. Zachęcam do przyjścia, każdy dostanie śpiewnik – zapowiadał dyrektor muzeum.

Nie zabraknie też spektaklu teatralnego w Sali pod Liberatorem. Tym razem własny tekst "Ciekawa sztafeta pokoleń" wyreżyseruje Agata Duda-Gracz. Premiera, jak co rok, 1 sierpnia o północy, a potem cztery kolejne spektakle.

Na 2 sierpnia zaplanowano grę miejską "Twoja klisza z Powstania" na Żoliborzu, a 8 sierpnia Masę Powstańczą, czyli 20-kilometrowy przejazd rowerzystów przez miasto.

"Żołnierze z wyroku historii"

Wszystkie wydarzenia odbywają się pod hasłem "Sztafeta pokoleń", które ma pokazać, że wartości powstańców są wciąż żywe i bardzo ważne jest, aby przekazać je młodym.

- Powstańcy warszawscy to było wyjątkowe pokolenie, które zostało żołnierzami z wyroku historii, z przypadku. To byli młodzi ludzie, których II Rzeczpospolita wychowała na zaangażowanych w życie społeczne patriotów, mieli być specjalistami w swoich dziedzinach. Chcieli być lekarzami, inżynierami, nauczycielami, poetami, ale musieli zostać żołnierzami, bo chcieli żyć w wolnej Polsce. Dziś ich prawdziwymi naśladowcami, kontynuatorami są wolontariusze, młodzi ludzie, którzy poświęcają się dla dobra innego. Chcemy pokazać, że dziś każdy Polak może być powstańcem, jeśli prezentuje ich cechy – podsumował Jan Ołdakowski.

Wartości, o których mowa, znalazły się na plakatach promujących tegoroczne obchody. A są to: wolność, wierność, męstwo, honor, prawość, przyjaźń, sumienność, pomoc słabszym i tolerancja.

ZOBACZ PEŁNY PROGRAM WYDARZEŃ

Praca nad płytą "Placówka" | Marek Michalsk / MPW
Praca nad płytą "Placówka" | Marek Michalsk / MPW
Praca nad płytą "Placówka" | Marek Michalsk / MPW
Praca nad płytą "Placówka" | Marek Michalsk / MPW
Praca nad płytą "Placówka" | Marek Michalsk / MPW
Praca nad płytą "Placówka" | Marek Michalsk / MPW
Praca nad płytą "Placówka" | Marek Michalsk / MPW
Praca nad płytą "Placówka" | Marek Michalsk / MPW
Praca nad płytą "Placówka" | Marek Michalsk / MPW

Piotr Bakalarski