Przygotuj się na:

AWARYJNA NAPRAWA NA PIASTÓW ŚLĄSKICH

Drogowcy w trybie awaryjnym naprawią nawierzchnię ulicy Piastów Śląskich od Żołnierzy Wyklętych do Powstańców Śląskich. Ulica zostanie zamknięta dla ruchu, co oznacza utrudnienia dla kierowców i pasażerów.

Najnowsze

Powstał mural dla Marka Edelmana

Najnowsze


Na budynku przy ul. Nowolipki 9B powstał mural upamiętniający Marka Edelmana, jednego z przywódców powstania w warszawskim getcie.

- Pragniemy, by symboliczne odsłonięcie muralu stało się obywatelskim, oddolnym wydarzeniem współtworzonym przez mieszkańców stolicy. Z naszej strony chcemy, by każdy uczestnik mógł na ścianie odbić pod muralem szablon żonkila lub zostawić odcisk swej dłoni – piszą organizatorzy wydarzenia, które zaplanowano na 18 kwietnia na godzinę 18.00.

Tragiczny miesiąc

Marek Edelman był jednym z przywódców powstania w warszawskim gettcie. 19 kwietnia 1943 r. żydowscy bojownicy z Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW) stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do likwidacji warszawskiego getta.

Powstańcy w małych, rozproszonych grupach walczyli do 16 maja 1943 r. Tego dnia dowodzący akcją gen. Juergen Stroop ogłosił koniec pacyfikacji i na znak zwycięstwa rozkazał wysadzić w powietrze Wielką Synagogę na Tłomackiem.

W sobotę powstała część muralu:

PAP/lata/par/su

Źródło zdjęcia głównego: Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości