Powstaje plan zmian na placu Wilsona

Warszawa

| Fakty po południuJedna z koncepcji przebudowy placu, fot. Grupa M20

- Plan zagospodarowania pl. Wilsona jest już nieaktualny, należy go uzupełnić i poprawić - uważają żoliborscy radni i przystępują do działania. W środę rozpoczynają dyskusję na temat zmian w dokumencie. - Chcemy zapytać o zdanie stowarzyszenia, architektów i przygotować projekt zmian planu - zapowiada radny Adam Buława(PiS).

- Minęło 9 lat od kiedy uchwalono plan zagospodarowania dla okolic ul. Słowackiego( w tym pl. Wilsona-red.), to jednak w przypadku takiego miasta, jakim jest Warszawa, szmat czasu. Wiele się zmieniło i należy ten dokument poprawić - wyjaśnia radny Buława.

Początek dyskusji na temat planu w środę na dzielnicowej komisji zagospodarowania przestrzennego. Radni przygotowali już wstępną listę zmian, które miałyby znaleźć się w poprawionym dokumencie.

- Należy np. wykreślić zapis o potrzebie likwidacji stacji benzynowej, która nie istnieje od kilku lat- mówi Adam Buława. Przypomina również że w obowiązującym planie nie ma np. słowa o ogródkach kawiarnianych na pl. Wilsona. - Gdybyśmy się trzymali literalnie zapisów, to większość ogródków powinna zniknąć - mówi.

Plac bez torów i z wjazdem do garażu?

Radni chcieliby też likwidacji nieczynnego torowiska tramwajowego przecinającego plac Wilsona, od kilku lat nie jeżdżą po nim tramwaje, nie wiadomo jednak, czy nie będzie to kolidowało z planem rozwoju transportu, według którego pracuje ZTM.

Samorządowcy chcą również zaproponować miejskim urzędnikom wpisanie do planu zagospodarowania wjazdu do garażu podziemnego pod ul. Słowackiego. Znajduje się tam tzw. pustka technologiczna metra. Komora miała zmienić się w parking już sześć lat temu. Niestety, na inwestycję zabrakło pieniędzy. Wjazd miałby się wpasować między sklep "Merkury" a budynek urzędu dzielnicy.

Wszystkie postulaty żoliborskich radnych trafią pod obrady rady dzielnicy , a później do prezydent stolicy i biura architektury. Dopiero wtedy zapadnie decyzja o ewentualnym wszczęciu procedury zmiany planu.

Pomysły na Wilsona

Niewykluczone, że samorządowcy skorzystają również z pomysłów opracowanych przez oragnizacje zajmujące się przestrzenią miejską. Na środowej komisji swoją koncepcję na przebudowę placu Wilsona zaprezentuje m.in. Grupa M20. W ich wizji plac schodzi pod ziemię i to dosłownie. Głównie po to, żeby znaleźć miejsce na nowe restauracje, puby, kawiarnie czy sklepy.

- Chodzi o zagłębienie wyspy centralnej do poziomu antresoli metra. To pozwoliłoby zrobić z niej plac. Lokale handlowe powstałyby wówczas pod dzisiejszymi jezdniami - tłumaczył kilka tygodni temu Witold Weszczak z grupy M20. Pomysł M20 wywołał ogromne poruszenie wśród internautów portalu tvnwarszawa.pl.

- Plac Wilsona powinien być, tak jak teraz, efektywnym węzłem komunikacyjnym łączącym obszary Bielan i Łomianek z centrum aglomeracji warszawskiej - przekonywał w swoim komentarzu na Łukasz.

- Zagłębienie placu nie przywróci go ludziom, raczej wprost przeciwnie. Powstanie betonowa klatka, w której mało kto będzie chciał przebywać - uważa z kolei Michał Rapacki z Żoliborza, który dla tvnwarszawa.pl oceniał projekt rewitalizacji placu przygotowany przez grupę M20.

Dyskusja na temat zagospodarowanie serca Żoliborza: komisja planowania przestrzennego 1 czerwca godz. 18.00 ratusz Żoliborza, sala nr 328.

ec/par