Najnowsze

Powrót fontanny wokół Syrenki nad Wisłą

Najnowsze

Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl Powrót fontanny wokół Syreny nad Wisłą

Działa już fontanna wokół Syrenki Warszawskiej nad brzegiem Wisły, w pobliżu mostu Świętokrzyskiego. - Pomnik w tym miesiącu kończy 77 lat - mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas uroczystości uruchomienia wodotrysku.

Syrenka była ostatnią rzeźbą wzniesioną w Warszawie przed II wojną światową. To miejsce jest celem licznych wizyt turystów i warszawiaków - tym bardziej teraz, kiedy w pobliżu wybudowano metro.

Rzeźba-symbol

- Fontanna nie działała już przed rozpoczęciem budowy metra. Jednak nie chcieliśmy jej naprawiać przed zakończeniem prac. Mamy nadzieję, że po remoncie będzie to kolejna atrakcja stolicy - opowiada w rozmowie z tvnwarszawa.pl Magdalena Łań z biura prasowego miasta.

I dodaje, że rzeźba została pomalowana specjalną farbą antygraffiti. - W tym miejscu są również dwie kamery monitoringu. To symbol Warszawy, mamy nadzieję, że nikt jej nie zniszczy.

Za prace ratusz zapłacił 117 tys. złotych - kwituje.

Wyjątkowa syrenka

Podczas uroczystego uruchomienia fontanny pojawiła się prezydent Warszawy - Hanna Gronkiewicz-Waltz.

- Syrenek jest w Warszawie dużo więcej, ale ta ma szczególne znaczenie. Modelką była Krystyna Krahelska, która zginęła później w Powstaniu Warszawskim. W czasie wojny syrenka przetrwała nienaruszona, później była odświeżona - mówiła prezydent.

Fontanna przy pomniku już działa
Fontanna przy pomniku już działaMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

kz/mś

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości