Powrót do zrujnowanej Warszawy


Życie warszawiaków w latach 1945-55 i przemiany, jakie zachodziły wówczas w kraju, można zobaczyć na zdjęciach ze zbiorów Polskiej Agencji Prasowej, prezentowanych na wystawie w stołecznym Domu Spotkań z Historią. Wystawa będzie czynna do 13 czerwca.

Ekspozycja "Na nowo. Warszawiacy 1945-55" opowiada o ich powrotach do zrujnowanej po wojnie stolicy, przybliża trud i entuzjazm odbudowy, pokazuje życie codzienne mieszkańców oraz początki komunizmu.

Na wystawie można zobaczyć m.in. takie kadry jak fragment leżącej Kolumny Zygmunta czy wracających do stolicy mieszkańców. Na wielu fotografiach znalazły się dzieci, radosne mimo trudów życia codziennego oraz nowe dzielnice MDM czy Muranów, otwarcie Pałacu Kultury. Jest też życie codzienne odradzającego się miasta - para z wózkiem przy bulwarach wiślanych, zabawy taneczne, mieszkańcy wypoczywający na plażach nad Wisłą, procesje Bożego Ciała jeszcze z udziałem wojskowych. Zdjęcia ukazują także początki komunizmu - zjazd zjednoczeniowy PPS i PPR czy pochody pierwszomajowe z plakatami propagandowymi.

Ogromne zasoby

To już kolejna wystawa zdjęć z zasobów PAP w Domu Spotkań z Historią. - Nasze zbiory są ogromne, mówi się o 18 mln negatywów, co podobno tworzy największe archiwum fotografii w Europie. Prezentowane na wystawie zdjęcia są autorstwa znakomitych polskich fotografów pracujących dla istniejącej od 1951 r. Centralnej Agencji Fotograficznej. Wcześniejsze pochodzą z Agencji Polpress i Agencji Robotniczej, których zbiory również trafiły do CAF. Od 1991 r. zasoby CAF są częścią zbiorów PAP - powiedziała kuratorka wystawy, redaktor naczelna PAP Foto Anna Brzezińska-Skarżyńska.

- To nasze archiwum, myślę, można śmiało określić jako dziedzictwo narodowe, bo pokazuje życie Polski i Polaków absolutnie we wszystkich aspektach, takich jak życie codzienne, polityka, kultura czy sport. Jest w nim także bardzo dużo zdjęć Warszawy, bo najwięcej fotografów było jednak skupionych w centrali - zaakcentowała kuratorka.

"Świetna jakość"

Jak podkreśliła, fotografie są świetnej jakości, ze wspaniałą kompozycją i światłem. - Łączą w sobie dokument ze spojrzeniem artystycznym, wartość historyczną i wizualną, dlatego też bardzo trudno było wybrać te do pokazania na ekspozycji. Ideą wystawy jest ukazanie przemian, jakie zachodziły w kraju, a przede wszystkim życia ówczesnych warszawiaków i tego, z jaką pasją zaczynali budować wszystko na nowo. Stąd tytuł wystawy. Toczyła się na jego temat dyskusja, bo bardzo nie chcieliśmy używać słowa odnowa, bo to by wskazywało na jakieś restaurowanie, a tu rzeczywiście wszystko powstawało na nowo - zaznaczyła Brzezińska-Skarżyńska.

Druga z kuratorek, zastępca dyrektora DSH Katarzyna Madoń-Mitzner dodała, że prezentowane zdjęcia mówią o bardzo trudnych, dramatycznych czasach. - Ale my chciałyśmy skupić się na ludziach i pokazać, że oni potrafili w tym wszystkim żyć, cieszyć się, bawić i naprawdę tworzyć na ruinach nowe życie. I jest w tych zdjęciach jakaś taka emocja, temperatura, coś tak fascynującego, co za każdym razem robi na mnie ogromne wrażenie. Mam nadzieję, że dla państwa to też będzie taka przygoda, odkrycie tej codzienności ukazanej dzięki tym wspaniałym fotografiom - powiedziała Madoń-Mitzner.

Zdjęciom ze zbiorów PAP towarzyszą m.in. fotografie zagranicznych fotoreporterów Juliena Bryana, Henry’ego N. Cobba i Johna Vachona, fragmenty kronik filmowych, relacje świadków z Archiwum Historii Mówionej Ośrodka Karta i DSH oraz kalendarium najważniejszych wydarzeń z lat 1945-55

Wystawa "Na nowo. Warszawiacy 1945-55" będzie czynna do 13 czerwca.

Okrągły jubileusz

Jej wernisaż był połączony z inauguracją obchodów 10-lecia Domu Spotkań z Historią. Jak podkreślili jego przedstawiciele, wszystko zaczęło się w marcu 2003 r., kiedy Ośrodek Karta zorganizował cykl wydarzeń związanych z rocznicą śmierci Stalina. Zainteresowanie warszawiaków sprawiło, że pojawił się pomysł stworzenia przestrzeni, gdzie można by się spotykać i zajmować historią. W maju 2005 r. miasto przyznało placówce lokal przy ul. Karowej.

- Działalność Domu Spotkań z Historią rozpoczęła jesienią 2005 r. wystawa w rocznicę agresji sowieckiej. W marcu 2006 r. zaczęliśmy już działać jako stołeczna instytucja kultury - powiedział dyrektor DSH Piotr Jakubowski.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz obecna na uroczystości przypomniała, że DSH oprócz wystaw organizuje także spotkania, dyskusje, pokazy filmowe, wydarzenia plenerowe czy wydaje publikacje. - Przez te lata doczekał się wielopokoleniowej widowni i uzupełnił ofertę kulturalną miasta ukazując historię z miejskiej, lokalnej perspektywy. Jego działalność sprzyja także budowie dialogu międzykulturowego i zrozumieniu różnych trudnych procesów historycznych - mówiła prezydent.

PAP/jb

Pozostałe wiadomości

Koparka połączyła nowy tunel dla pasażerów ze starym przejściem podziemnym na Dworcu Zachodnim. W grudniu Wola zyska nowe podziemne połączenie z Ochotą.

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Zachęta została metaforycznie wyczyszczona. Odgłosy sprzątania: szorowania, odkurzania, froterowania można było usłyszeć podczas symbolicznego odświeżania gmachu galerii w performansie "Czyszczenie Zachęty" Katarzyny Krakowiak–Bałki.

Symboliczne "Czyszczenie Zachęty"

Symboliczne "Czyszczenie Zachęty"

Źródło:
PAP

Kładka pieszo-rowerowa łącząca brzegi Wisły, została otwarta. Od teraz panoramę stolicy mogą z niej podziwiać mieszkańcy i turyści. Konstrukcja łączy ulicę Karową na Powiślu i Okrzei na Pradze. Nowy most ma 452 metry długości i pod tym względem stał się jedną z najdłuższych tego typu przepraw na świecie.

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Po awaryjnym lądowania na początku marca, niewielka awionetka nadal leży na podmokłym terenie w okolicy Zakola Wawerskiego. Prokuratura do wyciągnięcia samolotu z trudno dostępnego terenu rozważa wykorzystanie śmigłowca. Jak wynika z naszych informacji, zarówno policja jak i straż pożarna nie chcą podjąć się tego zadania, a koszt wynajęcia śmigłowca od prywatnej firmy jest dla prokuratury za wysoki. 

Uszkodzony  samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Uszkodzony samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1. Warszawską Brygadę Pancerną zasiliły czołgi Abrams. Do stolicy przyjechały z Poznania. Wojskowi pochwalili się nagraniem z odbioru sprzętu. Jest to kolejna dostawa amerykańskiego.

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24

Kolizja z udziałem nietrzeźwego kierowcy na Ochocie. Brały w niej udział cztery samochody osobowe, nikt nie ucierpiał.

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pojawił się nowy pomysł na zagospodarowanie kamienicy po Empiku, nieopodal ronda de Gaulle'a. Wicemarszałkini Senatu i kandydatka na prezydentkę Warszawy Magdalena Biejat zaproponowała, by urządzić tam dom rzemiosła.

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

ABW przeprowadziła w środę szereg czynności procesowych, w tym przeszukań na terenie Warszawy i Tychów - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. Chodzi o śledztwo w sprawie ujawnionej działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Jak dodał Dobrzyński, zabezpieczono 48,5 tysiąca euro oraz 36 tysięcy dolarów.

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Policjanci warszawskiej drogówki dostali zgłoszenie, że na parkingu centrum handlowego przy ulicy Modlińskiej driftuje kierowca mercedesa. Zareagowali natychmiast i przerwali "popisy". Wystawili kierowcy mandat na pięć tysięcy złotych i zatrzymali dowód rejestracyjny auta.

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 1998 roku zginął pracownik jednej z warszawskich hurtowni. Tej sprawy przez lata nie udawało się wyjaśnić. Teraz śledczy poinformowali o przełomie i zatrzymaniu podejrzanego o zbrodnię. Usłyszał już zarzuty i został aresztowany.

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z mieszkania w Śródmieściu zniknął zegarek warty 40 tysięcy złotych. Zostało puste pudełko, ale nie było żadnych śladów kradzieży.

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

24 automaty znaleźli funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej w nielegalnym salonie gier hazardowych, który zlikwidowali w Płońsku (Mazowieckie). Miesiąc temu w tym samym miejscu likwidowali podobny salon.

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Źródło:
PAP

W ostatni weekend marca Trakt Królewski zmieni się w deptak. Ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, zwyczajem poprzednich lat, będą zamykane dla ruchu samochodowego.

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Był pijany i nie miał prawa jazdy, spowodował wypadek. On wyszedł z niego niemal bez szwanku, ale ciężko ranny jest pasażer. 35-letni kierowca został tymczasowo aresztowany.

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad pół promila alkoholu w organizmie miał 18-letni kierowca, którego zatrzymali po wieczornym, kilkunastokilometrowym pościgu policjanci z Piaseczna.

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Działający od niespełna trzech lat sklep socjalny Spichlerz ma problemy. Fundacja prowadząca placówkę poinformowała, że czeka ją eksmisja. Urzędnicy odpowiadali, że ta nie płaci czynszu, choć dostała lokal na preferencyjnych warunkach. Na dziś dług wynosi prawie 280 tysięcy złotych. - Fundacja jest nierzetelnym partnerem - twierdzi wiceprezydentka stolicy Aldona Machnowska-Góra. Zaplanowana na czwartek eksmisja została odwołana.

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Start w wyborach na urząd prezydenta Warszawy potwierdziło sześcioro kandydatów: Rafał Trzaskowski, Magdalena Biejat, Tomasz Bocheński, Przemysław Wipler, Janusz Korwin-Mikke i Romuald Starosielec. W TVP Info zorganizowano debatę z ich udziałem. Byli pytani między innymi o edukację, transport, zdrowie, bezpieczeństwo, mieszkania oraz światopogląd. Był też rzut "świerszczem" oraz pytanie o książki do czytania w metrze.

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nowe przejście pod torami na stacji Warszawa Gdańska ułatwi podróżnym dostęp na perony i do pociągów oraz usprawni przesiadki na metro, autobusy i tramwaje. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o wartości około 80 milionów złotych na zaprojektowanie i wybudowanie nowych rozwiązań.

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest pozwolenie na budowę, które umożliwia ogłoszenie przetargu na wykonawcę remontu Elizeum, podziemnego salonu księcia Kazimierza Poniatowskiego. - Remont nie będzie ani krótki, ani łatwy. Potrwa trzy lata - zapowiedział stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około 200 ewakuowanych osób, blokada dróg dojazdowych do Portu Lotniczego Warszawa-Modlin oraz interwencja pirotechników z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin. Wszystko z powodu porzuconej walizki na parkingu przed terminalem lotniska.

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa wagony pociągu osobowego, który zjeżdżał na stację postojową, wyjechały poza tory. Nie było w nim pasażerów. Były utrudnienia w ruchu kolejowym.

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiosenna pogoda sprzyja pracom na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie. Na stacji Karolin budowniczowie wybierają już ziemię z poziomu -2, a na Stacji Techniczno-Postojowej rozpoczęło się betonowanie kanałów przeglądowych w halach elektrowozowni.

Są już dwa piętra pod ziemią

Są już dwa piętra pod ziemią

Źródło:
tvnwarszawa.pl