Powołają miejskiego ogrodnika? "Wycinki drzew budzą kontrowersje"

Najnowsze

UMOgród Krasińskich po rewitalizacji

Radni miasta chcą, by prezydent Warszawy powołała pełnomocnika do spraw zieleni. - Taka osoba zbierałaby i przekazywała informację na temat zieleni i kreowała politykę w tej sprawie - przekonuje Ewa Malinowska-Grupińska z Platformy Obywatelskiej.

Rada Warszawy zajęła się stanowiskiem w tej sprawie w czwartek. Radni opowiedzieli się za powołaniem pełnomocnika.

Jak przyznała już w środę Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy, jednym z impulsów do zgłoszenia takiej propozycji była sprawa wycinki ponad 300 drzew w Ogrodzie Krasińskich w czasie rewitalizacji, co spotkało się z protestami mieszkańców.

- Zauważamy, że zieleń staje się dla mieszkańców coraz ważniejsza, a sprawy z nią związane, takie jak np. wycinki drzew, powodują ogromne kontrowersje - mówiła Malinowska- Grupińska, przewodnicząca rady miasta.

Miejski ogrodnik

W uzasadnieniu projektu stanowiska czytamy, że zielenią miejską zajmują się różne biura i jednostki urzędu miasta. Te działania miałaby skoordynować jedna osoba.

- Pełnomocnik ma mieć za zadanie zbieranie i przekazywanie wiedzy na temat miejskiej zieleni z różnych działów urzędu. Będzie kimś w rodzaju miejskiego ogrodnika. W tym obszarze jest luka i potrzebny jest ktoś, kto się tym wszystkim zajmie. Niejednokrotnie widzę, że urzędnicy zrobili znakomitą robotę - mówię tu np. o nasadzeniach, nowych obszarach zieleni, a nie potrafią tej informacji dobrze "sprzedać" - tłumaczyła Malinowska-Grupińska.

Według radnych postulujących powołanie pełnomocnika, dzięki temu zarządzanie zielenią stanie się "jeszcze bardziej efektywne".

Jakie wymagania?

Z informacji przekazanych nam przez przewodniczą wynika, otwiera to drogę do rozpisania konkursu na to stanowisko. Kto będzie mógł w nim startować?

- Osobiście uważam, że kandydat powinien mieć dobre wykształcenie i duże doświadczenie w sprawach zieleni, ale i doświadczenie w samorządzie - mówiła Malinowska-Grupińska.

Tak mieszkańcy protestowali przeciwko wycince ponad 300 drzew w Ogrodzie Krasińskich:

"Warszawska masakra piłą mechaniczną"Marcin Gula /tvnwarszawa.pl

A tak ogród wygląda po rewitalizacji:

Oficjalna inauguracja ogrodu w sobotęDawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

kś/ran

Źródło zdjęcia głównego: UM