Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Powołają miejskiego ogrodnika? "Wycinki drzew budzą kontrowersje"

Warszawa

UMOgród Krasińskich po rewitalizacji

Radni miasta chcą, by prezydent Warszawy powołała pełnomocnika do spraw zieleni. - Taka osoba zbierałaby i przekazywała informację na temat zieleni i kreowała politykę w tej sprawie - przekonuje Ewa Malinowska-Grupińska z Platformy Obywatelskiej.

Rada Warszawy zajęła się stanowiskiem w tej sprawie w czwartek. Radni opowiedzieli się za powołaniem pełnomocnika.

Jak przyznała już w środę Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy, jednym z impulsów do zgłoszenia takiej propozycji była sprawa wycinki ponad 300 drzew w Ogrodzie Krasińskich w czasie rewitalizacji, co spotkało się z protestami mieszkańców.

- Zauważamy, że zieleń staje się dla mieszkańców coraz ważniejsza, a sprawy z nią związane, takie jak np. wycinki drzew, powodują ogromne kontrowersje - mówiła Malinowska- Grupińska, przewodnicząca rady miasta.

Miejski ogrodnik

W uzasadnieniu projektu stanowiska czytamy, że zielenią miejską zajmują się różne biura i jednostki urzędu miasta. Te działania miałaby skoordynować jedna osoba.

- Pełnomocnik ma mieć za zadanie zbieranie i przekazywanie wiedzy na temat miejskiej zieleni z różnych działów urzędu. Będzie kimś w rodzaju miejskiego ogrodnika. W tym obszarze jest luka i potrzebny jest ktoś, kto się tym wszystkim zajmie. Niejednokrotnie widzę, że urzędnicy zrobili znakomitą robotę - mówię tu np. o nasadzeniach, nowych obszarach zieleni, a nie potrafią tej informacji dobrze "sprzedać" - tłumaczyła Malinowska-Grupińska.

Według radnych postulujących powołanie pełnomocnika, dzięki temu zarządzanie zielenią stanie się "jeszcze bardziej efektywne".

Jakie wymagania?

Z informacji przekazanych nam przez przewodniczą wynika, otwiera to drogę do rozpisania konkursu na to stanowisko. Kto będzie mógł w nim startować?

- Osobiście uważam, że kandydat powinien mieć dobre wykształcenie i duże doświadczenie w sprawach zieleni, ale i doświadczenie w samorządzie - mówiła Malinowska-Grupińska.

Tak mieszkańcy protestowali przeciwko wycince ponad 300 drzew w Ogrodzie Krasińskich:

"Warszawska masakra piłą mechaniczną"
Marcin Gula /tvnwarszawa.pl

A tak ogród wygląda po rewitalizacji:

Oficjalna inauguracja ogrodu w sobotę
Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

kś/ran