Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

"Powiedz, czego potrzebujesz". Do wydania 61 mln zł

Warszawa

tvnwarszawa.pl / urząd miastaPrzykłady zrealizowanych propozycji

Już po raz 4. warszawiacy decydują o podziale pieniędzy z miejskiego budżetu - w tym roku to ponad 61 mln złotych. W czwartek, 1 grudnia, rusza zgłaszanie projektów do budżetu partycypacyjnego w stolicy.

Ratusz podkreśla, że od 2014 r. mieszkańcy mają "wyjątkową" możliwość decydowania o tym, na co zostają wydane środki z kasy miasta i wpływ na realną zmianę swojego najbliższego otoczenia. Efekty - jak podkreśla urząd - widać w całej Warszawie. Powstały m.in. nowe ścieżki rowerowe, siłownie plenerowe, place zabaw czy nowe nasadzenia zieleni. Zrealizowano także projekty takie jak: warsztaty w domach kultury, dzielnicowe festiwale, zajęcia sportowe, kursy pierwszej pomocy. Od roku 2014 warszawiacy zdecydowali o podziale ponad 136 mln zł, wybierając do realizacji 1750 projektów.Zdaniem sekretarza m.st. Warszawy Marcina Wojdata budżet partycypacyjny to "mechanizm, który doprowadza do tego, że mieszkańcy już nie tylko biorą udział w konsultacjach społecznych, ale podejmują decyzje".

Warunki dla projektu

Aby złożyć projekt należy sprawdzić, jaka kwota jest do dyspozycji w danej dzielnicy i jakie projekt można zgłaszać. Należy przygotować informację o swoim pomyśle, które powinny zostać umieszczone w formularzu zgłoszeniowym, oszacować koszty realizacji projektu oraz znaleźć 30 osób, które go poprą.Projekt w budżecie musi spełnić kilka warunków, m.in. musi być możliwy do zrealizowania w ciągu jednego roku (w 2018 roku), z efektu realizacji projektu powinni móc korzystać wszyscy mieszkańcy Warszawy, powinien być zlokalizowany na ogólnodostępnym terenie należącym do miasta i nie może być projektem częściowym.W 4. edycji ratusz wprowadził zmiany i usprawnienia konkursu. Po pierwsze wydłużono etap głosowania, zrezygnowano z podawania numeru PESEL, na listach poparcia projektu oraz wprowadzono 10. proc. próg głosów ważnych, oddanych na projekt w danym obszarze.

Jak, gdzie , kiedy

W trakcie składania projektów mieszkańcy mogą liczyć na wsparcie urzędników. Odbędą się konsultacje, dyżury telefoniczne, oraz maratony pisania projektów. Ratusz wydał także materiały informacyjne dla autorów i wszystkich zainteresowanych budżetem partycypacyjnym. Więcej informacji na temat budżetu partycypacyjnego jest dostępnych pod adresem www.twojbudzet.um.warszawa.pl oraz na stronach poszczególnych urzędów dzielnic.Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje projekty od 1 grudnia 2016 r. do 23 stycznia 2017 r. Weryfikacja i dyskusje potrwają od 24 stycznia do 8 maja przyszłego roku, natomiast odwołania i ponowna weryfikacja propozycji od 8 do 26 maja. Na pomysły będzie można głosować od 14 do 30 czerwca 2017; ogłoszenie listy projektów do realizacji nastąpi do 14 lipca.Aktualnie z 1. edycji budżetu partycypacyjnego zrealizowanych zostało 316 projektów (94 proc.), a w drugiej edycji zostało zrealizowanych 67 proc. projektów (434 z 644).

PROPOZYCJE ZGŁOSZONE DO BUDŻETU WIĄŻĄ SIĘ TEŻ Z KONTROWERSJAMI. TAK BYŁO W PRZYPADKU ULICY STRYJEŃSKICH NA URSYNOWIE:

Spotkanie mieszkańców ws. Stryjeńskich
Lech Marcinczak, tvnwarszawa.pl

PAP/ran