Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ochocie i Ursynowie

Na Ochocie startują prace poprzedzające przebudowę niebezpiecznego skrzyżowania Grójeckiej z Harfową i Racławicką Z kolei w weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

"Potrzebna jest reforma straży miejskiej"

TVN Warszawa

Pytanie 1. Jacek WojciechowiczTVP/TVN24
wideo 2/6

- W rok się nie da zrealizować żadnej nowej dużej inwestycji. Priorytetem są wszystkie obwodnice, które wyprowadzą część ruchu z centrum - ekspresowa, autostradowa, miejska i śródmiejska. Dokończyć trzeba takie ulice jak Czerniakowska-bis, Żołnierska-Marsa - obiecuje w ankiecie tvnwarszawa.pl Jacek Wojciechowicz. Kandydat komitetu Akcja Warszawa na prezydenta Warszawy odpowiada na 27 pytań naszej redakcji.

BEZPIECZEŃSTWO:

1. Na warszawskich ulicach kilkadziesiąt osób rocznie traci życie. Jak poprawić poziom bezpieczeństwa, szczególnie tych narażonych najbardziej - pieszych? Poprzez audyt przejść na pieszych, doświetlanie przejść, budowę azylów dla pieszych czy sygnalizacji tam, gdzie jest to potrzebne. Wprowadzenie (we współpracy z ITD) odcinkowego pomiaru prędkości w miejscach szczególnie niebezpiecznych. 2. Czy prezydent, jako urzędnik rejestrujący zgromadzenia, powinien brać w nich udział? Czy wybierze się Pan/Pani na Marsz Niepodległości, Paradę Równości lub inne, podobne wydarzenie? Tak, prezydent jest organem rejestrującym, ale nie uczestniczy w nich jako organ, ale w charakterze osoby publicznej bądź prywatnej. Osobiście będę uczestniczył we wszystkich zgromadzeniach, które promują tolerancję, równość i wolność. Nie wezmę udziału i dopuszczę do odbycia imprez, które propagują faszyzm, ksenofobię czy rasizm. 3. Czy straż miejska powinna być zlikwidowana, zreformowana czy działać na dotychczasowych zasadach? Potrzebna jest reforma straży miejskiej, żeby strażnicy nie karali babć sprzedających pietruszkę tylko dbali o bezpieczeństwo mieszkańców. 4. Jak i kiedy zamierza Pan/Pani rozwiązać problem bezpieczeństwa rowerzystów na moście Poniatowskiego? Zbudowałem kładkę pod mostem Łazienkowskim, zbuduję też pod mostem Poniatowskiego. 5. Czy zamierza Pan/Pani wprowadzić nowe strefy, w których legalnie będzie można pić własny alkohol? Jeśli tak, gdzie? Takie miejsca mogą powstać jedynie po konsultacjach społecznych. To mieszkańcy powinni zdecydować, gdzie powstaną.

KOMUNIKACJA:

6. Czy powinny powstać nowe buspasy? Jeśli tak, proszę podać priorytetowe lokalizacje. Powinny, po badaniach ruchu i konsultacjach społecznych, np. bus ul. Puławskiej, poprzez nieznaczne poszerzenie ulicy. 7. Ile powinna kosztować pierwsza godzina parkowania w płatnej strefie? Opłata powinna być zróżnicowana w zależności od miejsca - w ścisłym centrum droższa, na obrzeżach strefy płatnego parkowania tańsza 8. Czy strefa płatnego parkowania powinna zostać rozszerzona? Jeśli tak, o jakie obszary. Pewnie tak, ale po konsultacjach z mieszkańcami. 9. Czy dopuszcza Pan/Pani wprowadzenie opłat za wjazd do centrum miasta? Ile powinna wynosić taka opłata? Na razie nie widzę takiej potrzeby. Najpierw trzeba zbudować system 4 obwodnic - ekspresowa, autostradowa, śródmiejska i miejska i skończyć budowę trzeciej linii metra. 10. Lotnisko Chopina – zlikwidować czy rozwijać? Zdecydowanie rozwijać. Likwidacja lotniska byłaby katastrofą dla Warszawy. 11. Ile powinien kosztować bilet jednorazowy normalny w komunikacji miejskiej, ile miesięczny, a ile kwartalny? Jednorazowy tyle co obecnie, miesięczny i kwartalny - tańsze o 10 procent, należy też wprowadzić bilet roczny w cenie trzech kwartalnych. 12. Jak zamierza Pan/Pani poradzić sobie z problemem nielegalnego parkowania? Budowa parkingów podziemnych, większe zachęty do korzystania z komunikacji miejskiej.

INWESTYCJE:

13. Proszę wskazać pięć priorytetowych inwestycji tramwajowych, które zamierza Pan/Pani przeprowadzić w trakcie swojej kadencji.

Wola-Wilanów, Kasprzaka, Gocławek, Gocław, Zielona Białołęka. 14. Czy planuje Pan/Pani rozpocząć budowę nowych linii metra? Jeśli tak, to ilu i gdzie (proszę wskazać odcinki).

Zakończyć drugą i rozpocząć trzecią - ze Stadionu Narodowego na Gocław. 15. Czy zamierza Pan/Pani wybudować nowe mosty przez Wisłę? Jeśli tak, to jakie i gdzie?

Most Krasińskiego łączący Targówek z Żoliborzem, most na Zaporze łączący Wilanów z Wawrem, kładki pieszo-rowerowe z ul. Karowej na ul. Okrzei i pod mostem Poniatowskiego. 16. Jakie są najpilniejsze inwestycje drogowe? Proszę podać pięć konkretnych, które zrealizuje Pan/Pani w pierwszym roku urzędowania. W rok się nie da zrealizować żadnej nowej dużej inwestycji. Priorytetem są Wszystkie obwodnice, które wyprowadzą część ruchu z centrum - ekspresowa, autostradowa, miejska i śródmiejska. Dokończyć trzeba takie ulice jak Czerniakowska-bis, Żołnierska-Marsa.

ARCHITEKTURA/PRZESTRZEŃ:

17. Tylko 37 procent powierzchni Warszawy pokryte jest miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Jak przyspieszyć proces ich uchwalania? Które plany powinny powstać (lub zostać zmienione) w pierwszej kolejności?

Ale 60 proc. pozwoleń na budowę jest uchwalanych na podstawie planów. Rozwinięcie miejskiej pracowni architektonicznej, żeby mogła przygotowywać więcej planów, większe wymagania od twórców planów w zakresie tempa ich przygotowywania. 18. Zieleń, wieżowce czy niska zabudowa? Jak powinien wyglądać plac Defilad? Plan zagospodarowania dopuszcza tam wieżowce i przy drobnych korektach, one powinny tam powstać. Park może się znaleźć po południowej stronie, wzdłuż Al. Jerozolimskich przy dworcu Warszawa Śródmieście, zamiast galerii handlowej. 19. W jaki sposób ograniczyć reklamowy chaos w mieście? Uchwałą krajobrazową, której radni PO do dziś nie przyjęli i planami zagospodarowania przestrzennego.

SPRAWY SPOŁECZNE:

20. Czy wprowadzi Pan/Pani możliwość wykupu mieszkań komunalnych? Proszę wyjaśnić krótko, na jakich zasadach. Tak, będzie to dotyczyć starszego zasobu lokalowego, do którego miasto obecnie dopłaca. 21. Jak skrócić kolejki oczekujących po przydział mieszkania komunalnego? Poprzez budowę mieszkań komunalnych, a także mieszkań na wynajem. 22. Czy będzie Pan/Pani budował tanie mieszkania na wynajem? Tak, w partnerstwie publiczno-prywatnym. 23. Za nami pięć edycji budżetu partycypacyjnego. Czy należy go kontynuować na obecnych zasadach czy coś wymaga poprawy?

Ta formuła zaczyna się wypalać, coraz częściej mieszkańcy narzekają, że nie ma na co głosować. Trzeba zdiagnozować problemy i je rozwiązać. Popularność budżetu z roku na rok spada, wiec zasadom trzeba się przyjrzeć na nowo.

EKOLOGIA:

24. Proszę podać najważniejsze pomysły na walkę ze smogiem. Dopłaty do wymiany najgorszej jakości pieców, tzw. kopciuchów, zachęty do korzystania z aut elektrycznych, rozbudowa sieci centralnego ogrzewania.

KULTURA:

25. Czy zamierza Pan/Pani wybudować Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa oraz siedzibę Sinfonii Varsovii według istniejących projektów? Tak. 26. Czy będzie Pan/Pani organizować miejskiego Sylwestra? Jeśli tak, w którym miejscu? Błonia stadionu Narodowego lub na stadionie Legii, zaś po wybudowaniu stadionów Skry i Polonii - być może również tam.

SPORT:

27. Czy imprezy biegowe powinny być organizowane w centrum miasta czy lepiej przenieść ich organizację na obrzeża?

Na obrzeża. Powinny być prowadzone w sposób taki, który nie będzie uciążliwy dla mieszkańców.