Potrącił 13-latka, ukrywa się we Francji. Wniosek o Europejski Nakaz Aresztowania

Warszawa

Prokuratura skierowała wniosek do sądu o Europejski Nakaz Aresztowania 34-letniego Mariusza N. Według śledczych, mężczyzna poszukiwany listem gończym za śmiertelne potrącenie 13-latka ukrywa się we Francji.

CZYTAJ NA TVN24.PL

Jak poinformował Jacek Gałązka z prokuratury w Otwocku, sąd musi teraz wydać Europejski Nakaz Aresztowania, następnie na jego podstawie policja we Francji może zatrzymać N. i przekazać go stronie polskiej. Jak mówił, jeszcze nie wiadomo, czy wniosek prokuratury został już rozpatrzony.

Uciekł do Francji

Jak wyjaśnił Gałązka, z ustaleń śledczych wynika, że N. przebywa we Francji, gdzie mieszka także jego brat. Tę informację jako pierwsze podało Radio Zet.

Prokurator dodał, że mężczyźni utrzymują ze sobą kontakt. Rodzina poszukiwanego współpracuje z prokuraturą. - Członkowie rodziny nie skorzystali z prawa do odmowy składania zeznań, które im przysługuje - zaznaczył Gałązka.

Do śmiertelnego potrącenia 13-latka doszło w środę 11 grudnia ok. godz. 16. w podwarszawskiej miejscowości Czarnówka (gmina Wiązowna). Poboczem drogi wracało ze szkoły do domu dwoje dzieci. Rozpędzony samochód osobowy potrącił chłopca. Kierowca nie zatrzymał się i nie udzielił mu pomocy.

Poszukiwany listem gończym

Już następnego dnia policjanci ustalili tożsamość mężczyzny. W kolejnych dniach, Prokuratura Rejonowa w Otwocku wysłała do sądu wniosek o jego aresztowanie. Sąd wniosek zaakceptował. Prokuratura rozesłała za podejrzanym list gończy.

Jak się okazało mężczyzna w 2002 r. popełnił identyczne przestępstwo. Potrącił człowieka i zbiegł z miejsca wypadku. Dwa lata później usłyszał wyrok. N. został skazany na karę dwóch lat i sześciu miesięcy pozbawienia wolności, nawiązkę o kwocie 5 tys. złotych na rzecz rodziny zmarłego oraz nawiązkę na rzecz organizacji społecznej o kwocie 3 tys. złotych. Dostał również zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 5 lat.

CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

db/tr/jk