Poszukiwania dziewczynki ze zdjęcia. Jest trop

Warszawa

Poszukiwania dziewczynki ze słynnego zdjęcia zrujnowanej po wojnie Warszawy nabierają tempa. Trop prowadzi na inny kontynent. Stowarzyszenie Masław zamierza wkrótce wywiesić plakaty na Muranowie, by dotrzeć do osób starszych z pytaniem o dziewczynkę.

O sprawie pisaliśmy już we wtorek. Dziewczynka stojąca na dachu budynku, przed nią rozciąga się morze ruin – to zdjęcie, zrobione po II wojnie światowej na Muranowie, zainspirowało twórców profilu "Tu było, tu stało" ze stowarzyszenia Masław. Chcą zebrać informacje o dziecku z fotografii, a także dowiedzieć się, kim jest teraz. Wielu internautów udostępniało zdjęcie na swoich profilach.

CZYTAJ WIĘCEJ O TEJ AKCJI

Jak poinformowali w piątek administratorzy fanpage'a "Tu było, tu stało", są już pierwsze rezultaty poszukiwań.

Wyjątkowe zdjęcie zrujnowanej Warszawy. Kim była ta dziewczynka?

"Wszystkim bardzo dziękujemy za podane wskazówki, Wasza pomoc i kibicowanie akcji są naprawdę nieocenione! Jeden z tropów prowadzi do Australii. Będziemy to wszystko sprawdzać" - zapewnili na popularnym portalu społecznościowym.

O jaki trop dokładnie chodzi?

- Na jednym z portali internetowych pojawiła się sugestia, że dziewczynka ze zdjęcia może mieszkać teraz w Australii. Mamy adres, który zamierzamy sprawdzić - zdradziła w rozmowie z tvnwarszawa.pl Patrycja Jastrzębska ze stowarzyszenia Masław.

Kolejne zdjęcie

Wcześniej - dzięki pomocy dziennikarza Marka Kossakowskiego - ustalili, że zdjęcie zostało zrobione z budynku przy ul. Stawki 5/7 (obecnie Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego) przez Reginalda Kenny'ego. Dotarli też do drugiego zdjęcia z zrobionego w tym miejscu, tym razem autorstwa Hansa Reinharda. Prezentujemy je powyżej. Widać na nim siedzącą dziewczynkę.

"Trudno ocenić, czy jest wcześniejsze, czy późniejsze niż pierwsze zdjęcie Reginalda Kenny'ego. Potrzebowalibyśmy pomocy fachowca od analizy zdjęć. Widać, że jedyne ruchome elementy zdjęcia - samochody, zmieniły swoje położenie. Nie ma już wozu obecnego na poprzednim zdjęciu" - opisali organizatorzy akcji.

Akcja plakatowa

Teraz próbują ustalić, kim byli obaj fotografowie, jak znaleźli się w tym miejscu i czy nakłonili dziewczynkę do pozowania.

Zaznaczają, że w najbliższym czasie ruszy akcja plakatowa na Muranowie. Chodzi o to, by dotrzeć do starszych osób, które nie korzystają z sieci. Chętni do pomocy mogą zgłaszać się na adres: tubylotustalo@gmail.com.

 

 

Skąd zostało zrobione zdjęcie?
facebook

 

CZYTAJ TEŻ: "Szklana" wyspa obok Wenecji.To stąd nazwę wziął Muranów:

 

Historia Muranowa
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszaa.pl

ran/lulu