Poszukają pozostałości po Marywilu

Warszawa

Marcin Białek /wikipedia cc by-saArcheolodzy przebadają plac Teatralny

Władze stolicy ogłosiły przetarg na badania archeologiczne placu Teatralnego. Przed planowaną budową parkingu podziemnego badacze poszukają pozostałości po Marywilu – "centrum handlowym" sprzed 200 lat.

Przed Teatrem Wielkim powstać ma parking, który rozwiąże problemy kierowców. Podziemna konstrukcja ma mieć cztery lub pięć poziomów.

Miejsce znajdzie tam nawet 800 pojazdów. Jeden z wariantów projektu przewiduje nawet możliwość parkowania autobusów.

Start wiosną

Zanim jednak ruszy budowa, teren przebadają archeolodzy. Stołeczny ratusz właśnie ogłosił przetarg na wykonanie badań.

- Badania będą przeprowadzone w przyszłym sezonie, prawdopodobnie rozpoczną się wczesną wiosną. Zanim wybudujemy parking, chcemy sprawdzić, czy w ziemi nie kryją się pozostałości słynnego Marywilu - wyjaśnia w rozmowie z tvnwarszawa.pl Agnieszka Kłąb, rzeczniczka prasowa stołecznego ratusza. Do przebadania jest, bagatela, 4.750 mkw.

Czym był Marywil?

Budynek powstał pod koniec XVII wieku.

Marywil
J.J. Feyge /wikipedia cc by-sa

– Pięciokątne założenie zostało bardzo starannie zaprojektowane przez Tylmana z Gameren. Jego fundatorka, królowa Maria Kazimiera, nie zapomniała o kaplicy. Stanęła ona naprzeciw głównego wejścia – mówi dr Grzegorz Rytel z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

W XVIII wiecznej Warszawie Marywil pełnił taką samą funkcję, jak dzisiejsze centra handlowe. – W Marywilu było dużo kramów, lokali usługowych, a do tego apartamenty dla kupców – dodaje Rytel.

Przez lata założenie było rozbudowywane. Wokół powstawały kamienice, a Marywil doczekał się nawet wysokiej na siedem kondygnacji wieży. Na nic się to jednak wszystko zdało, ponieważ około roku 1825 budynek rozebrano. W jego bezpośrednim sąsiedztwie powstał Teatr Wielki.

Rozkopią plac

Niestety badania archeologioczne odczują na własnej skórze kierowcy. Nie obejdzie się bez rozkopywania placu Teatralnego. – Z pewnością czekają nas niedogodności komunikacyjne, ale plac będzie przejezdny- zapewnia Agnieszka Kłąb.

Parking pod pl. Teatralnym to jeden trzech planowanych tego typu obiektów. Pozostałe dwa mają zostać wybudowane pod ul. Emilii Plater i pl. Trzech Krzyży.

wp//ec/roody