Postawią 177 poidełek z kranówką

Warszawa

Projektant o źródełkuArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

Do czerwca tego roku na ulicach Warszawy ma stanąć 177 poidełek z bezpłatną wodą pitną. W poniedziałek ratusz ogłosił przetarg na ich wykonanie.

W kwietniu 2017 roku w konkursie architektonicznym "Poidełko dla Warszawy" wyłoniono zwycięski projekt na wygląd "miejskiego źródełka", które ma służyć mieszkańcom stałym i bezpłatnym dostępem do wody pitnej. Źródłem źródełka był budżet partycypacyjny.

Jak "Gruba Kaśka"

Nagroda w wysokości 20 tysięcy złotych została przyznana pracowni Paulina Lis-Meldner Design Studio w składzie: Paulina Dorota Lis, Marcin Kucharczyk, Krzysztof Meldner, Maciej Meldner. Zwycięska praca nawiązuje do charakterystycznych dla warszawskiego krajobrazu elementów wodociągowych. Wyglądem przypomina "Grubą Kaśkę", która pobiera wodę spod dna Wisły.

W poniedziałek na konferencji prasowej wiceprezydent stolicy Michał Olszewski poinformował o ogłoszeniu przetargu na realizację inwestycji. Urządzenia zostaną zamontowane na podziemnych hydrantach m.in. na placach Zbawiciela, Bankowym, Unii Lubelskiej, Na Rozdrożu, a także skrzyżowaniu Dobrej i Tamki, na Bulwarze Grzymały-Siedleckiego oraz w okolicy Starego Miasta.- Stworzyliśmy model źródełka łatwy w montażu oraz gwarantujący bezproblemowe użytkowanie dla wszystkich warszawiaków - dorosłych, dzieci i osoby starsze. Dostosowane są także do potrzeb osób z niepełnosprawnościami - mówił Olszewski. - Źródełka będą stanowić kolejny element wyróżniający nasze miasto - dodał.Jak podkreślił, źródełka będą zachęcały do picia zdrowej, warszawskiej kranówki.

Wizualizacja źródełka
materiały prasowe

Powłoka antygraffiti

- Formę źródełka stanowią cztery podstawowe materiały: beton, brąz patynowany lub aluminium malowane proszkowo, stal nierdzewna i chromowane elementy armatury hydraulicznej. Instalacje będą odporne na korozję i trudne warunki atmosferyczne. Zostaną zabezpieczone także powłoką antygraffiti - zapewnił dyrektor Zarządu Zieleni Marek Piwowarski.Wodę będzie można pić bezpośrednio z ujęcia, bez kontaktu z jakimikolwiek elementami instalacji. - Poidełko jest tak zaprojektowane, że będzie można zarówno się napić jak i napełnić butelkę bądź napoić swojego czworonoga - mówił przedstawiciel zespołu projektowego Jan Buczek. - Mamy nadzieję, że ten obiekt wpisze się na stałe w tkankę miejską w Warszawie. Forma jest na tyle uniwersalna, że ten obiekt powinien zarówno dobrze wyglądać w przestrzeniach zabytkowych jak i nowoczesnych przestrzeniach miejskich - stwierdził.Oprócz 177 poidełek, które obejmie umowa, kontrakt będzie zawierał opcję postawienia dodatkowych 200 sztuk, jeśli pojawią się zgłoszenia ze strony urzędów dzielnic czy mieszkańców.

Wizualizacja źródełka
materiały prasowe

PAP/ran/b