Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Poseł PiS: niech ratusz przekaże prawa do raportu o zniszczeniach

Warszawa

TVN24Poseł Arkadiusz Mularczyk

Arkadiusz Mularczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości zwrócił się do prezydent stolicy o przekazanie instytucjom rządowym praw do rozpowszechniania raportu i filmu o stratach wojennych Warszawy. Ratusz deklaruje, że jeżeli wpłynie oficjalne pismo, to udzieli na nie odpowiedzi.

Mularczyk jest przewodniczącym zespołu parlamentarnego do spraw oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej.

"W związku z odmową udostępniania do rozpowszechniania publikacji raportu i filmu o Stratach Wojennych Warszawy 1939-1945. Zwracam się do @hannagw o przekazanie tych praw dla uprawnionych instytucji rządowych" - napisał w poniedziałek na Twitterze Mularczyk, wymieniając kancelarię premiera, Sejmu RP i Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk powiedział PAP, że gdy wpłynie oficjalne pismo od Mularczyka w tej sprawie, to miasto na nie odpowie.

Pismo Hanny Gronkiewicz-Waltz

Postulat Mularczyka to reakcja na pismo, jakie otrzymał od prezydent Warszawy. W skanie pisma, które poseł zamieścił na Twitterze, Hanna Gronkiewicz-Waltz odpowiedziała na interwencję poselską Mularczyka w sprawie udostępnienia do rozpowszechniania publikacji "Straty Wojenne Warszawy 1939-1945. Raport" oraz filmu na ten temat.

"Promowanie oraz rozpowszechnianie tłumaczeń Raportu o stratach wojennych Warszawy, jak też filmu na ten temat, może zostać odczytane jako realizowanie polityki zagranicznej przez jednostkę samorządu terytorialnego, do czego samorząd nie jest uprawniony, a także wiązałoby się z poniesieniem znacznych nakładów finansowych na cele niezwiązane z lokalną społecznością" - napisała prezydent Warszawy.

Jak podkreśliła, zgodnie z konstytucją to Rada Ministrów prowadzi politykę wewnętrzną i zagraniczną. Natomiast zgodnie z ustawą o działach administracji rządowej, dział "sprawy zagraniczne" obejmuje sprawy stosunków Polski z innymi państwami i organizacjami międzynarodowymi oraz sprawy reprezentowania i ochrony interesów Polski za granicą, w tym także przed sądami i trybunałami międzynarodowymi.

"Tym samym organy samorządu terytorialnego nie posiadają uprawnień do występowania z roszczeniami wobec państw obcych oraz podejmowania działań wobec państw obcych, w szczególności w zakresie roszczeń odszkodowawczych za straty wojenne" - napisała Gronkiewicz-Waltz.

Raport o stratach wojennych Warszawy powstał w 2004 roku pod przewodnictwem Wojciecha Fałkowskiego. Jest dostępny na stronach miasta stołecznego Warszawy.

CZYTAJ TAKŻE: Kiedyś "miasto, które przeżyło wojnę", dziś wabi turystów:

Schicht: Warszawa kojarzy się z dynamicznym, atrakcyjnym miastemTVN24 BIŚ
wideo 2/2

PAP/kw/pm