Porzucają, kradną, demontują. Strażnicy podsumowali sezon Veturilo

Warszawa

straż miejskaZnaleziony rower

Porzucone w podwórkach, ukryte w zaroślach, pozostawione na chodnikach, wyrwane ze stojaków, a nawet demontowane na części. Strażnicy miejscy interweniowali w tym roku ponad tysiąc razy, odnajdując porzucone i odzyskując skradzione rowery miejskie lub udaremniając próby ich kradzieży.

- Niestety, wśród amatorów jednośladów wciąż są tacy, którym jazda na rowerze "szybko się nudzi" i - zamiast odprowadzić rower do najbliższej stacji - porzucają go w przypadkowych miejscach. Pozytywne jest natomiast to, że coraz częściej to sami mieszkańcy informują straż miejską o odnalezionych rowerach - mówi Maciej Świątek, naczelnik VI Oddziału Terenowego Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

39-latek demontował rower na części

Porzucone rowery, to nie jedyny problem. Strażnicy miejscy odnajdowali też skradzione rowery, udaremniali próby ich kradzieży lub interweniowali, kiedy wandale usiłowali zniszczyć stacje lub wyrywali z nich pojazdy.

- Odnotowaliśmy przypadki uszkadzania rowerów poprzez oderwanie charakterystycznych elementów - oznaczeń i reklam - takimi rowerami próbowano jeździć po mieście. W jednym z ujawnionych przypadków 39-letni mężczyzna na terenie Pragi Południe demontował rower na części - mówi Marek Kubicki, naczelnik VII Oddziału Terenowego Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

Najwięcej interwencji w czterech dzielnicach

Najczęściej do interwencji w związku z rowerami miejskimi dochodziło na terenie Pragi Północ, Pragi Południe, Targówka i Woli. O każdym przypadku odzyskanych rowerów strażnicy miejscy informowali pracowników systemu rowerów miejskich.

- Aby ograniczyć przypadki dewastacji stacji czy samych rowerów, strażnicy częściej patrolowali okolice, w których wcześniej dochodziło do podobnych zdarzeń. Współpracowaliśmy także z operatorami monitoringu miejskiego, którzy na bieżąco informowali nas o tego typu zdarzeniach - dodaje Kubicki.

Zakończenie sezonu Veturilo

Z rowerów miejskich można korzystać do piątku, 1 grudnia mazowiecki system rowerów miejskich zaczyna przerwę zimową. Wyjątkiem jest Piaseczyński Rower Miejski, z którego będzie można korzystać do 20 grudnia.

Przypominany, jak wyglądał początek rowerowego sezonu i montaż stacji Veturilo;

Od 1 marca rusza VeturiloTVN24
wideo 2/3

kk