Porządki nad Wisłą: wytną prawie 4000 drzew

Warszawa

fot. TVN Warszawa

Ratusz szykuje się już teraz do wiosennych porządków na prawym brzegu rzeki. Prowadzi właśnie przetarg na usuwanie drzew i krzewów na terenach zalewowych. Cel: ochrona przeciwpowodziowa. Termin: koniec marca.

Zakres planowanych prac jest spory i obejmuje "usuwanie drzew i krzewów wraz z pracami towarzyszącymi w strefie bezpośredniego zagrożenia powodzią na praskim brzegu Wisły w dzielnicach Praga Południe i Praga Północ w Warszawie miedzy mostem Grota Roweckiego a mostem Siekierkowskim".

Selektywna wycinka

Pod topór pójść mają przede wszystkim klony jesionolistne (757 drzew i 3000 sztuk podrostu) oraz pojedyncze sztuki robinii akacjowej, topoli kanadyjskiej, topoli włoskiej i klonu srebrzystego.

- To selektywna wycinka, obejmuje tylko gatunki nierodzime - zastrzega Marek Piwowarski, pełnomocnik miasta ds. Wisły.

Ponadto 1500 tzw. żywokołów (ściętych fragmentów drzew, które mogą wypuścić nowe korzenie) ma być zadołowanych, a cały teren objęty pracami - obsadzony trawą. Zamówienie obejmuje też przycinanie krzewów, karczowanie, cięcia formujące i wywiezienie wykrotów drzew naniesionych przez wodę.

- Drzewa i krzewy, które zarastają koryto rzeki, powodują groźne spiętrzenia wody, dlatego musimy część z nich wyciąć - tłumaczy Piwowarski.

Tną też na Siekierkach

Wszystko to ma skończyć się do 31 marca przyszłego roku. O wyborze wykonawcy prac zadecyduje cena. Zgłosiło się 13 firm.

Wycinka trwa też na Siekierkach. Tam - na zlecenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej - rozpoczęła się podobna operacja, która obejmie ponad 2,5 tysiąca drzew.

roody/mz