Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Porty Lotnicze rezerwują miliony na inwestycje i... odszkodowania

Warszawa

lotnisko-chopina.plPorty Lotnicze zarządzają warszawskim Lotniskiem Chopina

Blisko 380 mln zł na rezerwy związane m.in. z odszkodowaniami i roszczeniami dotyczącymi nieruchomości przeznaczyło w 2013 r. Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, które zarządza m.in. warszawskim Lotniskiem Chopina. W tym roku PPL planuje przeznaczyć na inwestycje blisko 600 mln zł.

Dyrektor PPL Michał Kaczmarzyk mówił niedawno w Sejmie, że pierwsza, bardzo kosztowna rezerwa, jaką utworzyły PPL w swoim sprawozdaniu finansowym za 2013 r., jest związana z obszarem ograniczonego użytkowania wokół Lotniska Chopina.

Roszczenia na miliardy

Chodzi o mieszkańców okolicznych dzielnic i gmin - m.in. Ursusa, Ursynowa, Ochoty, Włoch, Piaseczna, Raszyna i Michałowic - którzy mogli składać wnioski do władz lotniska m.in. w sprawie wykonania izolacji akustycznych w ich mieszkaniach i domach. Do ostatniego dnia przyjmowania wniosków, czyli do 3 sierpnia ub.r., wpłynęło ich ok. 7 tys. - z tego blisko 2 tys. dotyczyło izolacji akustycznych, a ok. 5 tys. - wypłat różnych odszkodowań.

Kaczmarzyk powiedział, że w sumie mieszkańcy tych dzielnic Warszawy domagają się od PPL kilkudziesięciu miliardów złotych. Zaznaczył, że prawnicy Przedsiębiorstwa uważają, iż realizacja większości wniosków jest mało prawdopodobna. Jest jednak grupa wniosków obarczona "znacznym ryzykiem konieczności wypłaty odszkodowań". - Zewnętrzny doradca (...) określił tę kwotę na 136 mln zł. Taka też kwota została wpisana do sprawozdania finansowego za ub.r., jako kwota rezerwy na przyszłe roszczenia wynikające z pozwów składanych do PPL - wyjaśnił.

Przebudowa lotniska

W tym roku PPL planuje przeznaczyć też blisko 600 mln zł na inwestycje. Cały pakiet inwestycji realizowanych obecnej w PPL wart jest 1 mld zł.Największą prowadzoną obecnie inwestycją na warszawskim Lotnisku Chopina jest przebudowa starego terminalu. Do końca 2014 r. budynek ma zostać zmodernizowany i połączony z nową częścią terminalu. W ubiegłym roku przeprowadzono także remont dłuższej drogi startowej. Trwa przebudowa trzech płyt postojowych, a także budowa nowej płyty cargo oraz nowej płyty przeznaczonej do odladzania samolotów. W planie jest również budowa nowych dróg szybkiego zjazdu z drogi startowej. Po ukończeniu tych inwestycji przepustowość lotniska ma się zwiększyć z 15 mln do ok. 26 mln pasażerów rocznie.

CZYTAJ WIĘCEJ O PLANACH NA TVN24BIS.PL

CZYTAJ TEŻ O MODERNIZACJI LOTNISKA:

Lotnisko im. Fryderyka Chopina w rozbudowie
TVN24

PAP,rf\mtom