"Portret mężczyzny" odzyskany, pomogło FBI

Warszawa

TVN24"Portret mężczyzny" odzyskany

"Portret mężczyzny" autorstwa Krzysztofa Lubienieckiego, obraz zrabowany podczas II wojny światowej, został zwrócony przedstawicielom polskich władz i jest aktualnie w drodze powrotnej z USA do Polski - poinformowało w piątek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego."Dzięki pomocy FBI, a zwłaszcza zaangażowaniu szefa Biura FBI w Warszawie - Moniki Wasiewicz, kolejne utracone dzieło sztuki wraca do Polski. "Portret mężczyzny" autorstwa Krzysztofa Lubienieckiego został zwrócony przedstawicielom polskich władz i jest aktualnie w drodze powrotnej z USA do Polski" - informuje ministerstwo kultury.

Obraz powstał ok. 1728 roku. Jego autor - Krzysztof Lubieniecki - był polskim barokowym malarzem działającym w Amsterdamie.

Zrabowane przez Niemców

"Portret mężczyzny" jest jednym z wielu dzieł sztuki, które zostały zrabowane przez Niemców z Muzeum Narodowego w Warszawie w październiku 1944 roku. Prawdopodobnie obraz trafił następnie do zamku Fischhorn w Austrii, gdzie został odkryty przez jednego z żołnierzy amerykańskich, który po zakończonej służbie zabrał go do Stanów Zjednoczonych.

Wiele lat po śmierci żołnierza, obraz został sprzedany nieświadomym kupcom z Columbus w stanie Ohio, gdzie pozostał przez wiele lat. Prowadząc badania nad rodzinnym drzewem genealogicznym krewny amerykańskiego żołnierza natrafił na zdjęcia obrazu. Po dalszych poszukiwaniach ustalił jego pochodzenie i postanowił zwrócić się do polskiego ministerstwa kultury. Po zapoznaniu się z prawami własności do obrazu, posiadacze dzieła zgodzili się zwrócić je do Polski.

"Portret mężczyzny" autorstwa Krzysztofa Lubienieckiego
Ministerstwo Kultury

Straty wojenne

MKiDN prowadzi jedyną ogólnopolską bazę danych strat wojennych – www.dzielautracone.gov.pl , która obecnie obejmuje blisko 63 tys. pozycji. Resort poszukuje m.in. prawie 7 tys. obrazów polskich twórców, w tym: 47 obrazów Aleksandra Gierymskiego, 36 Jana Matejki, 59 Jacka Malczewskiego, 29 Stanisława Wyspiańskiego oraz 7, 5 tys. dzieł malarstwa obcego, wśród których pojawiają się nazwiska takie jak: Rubens, Rembrandt czy Durer, prawie 3,8 tys. rzeźb i ponad 20 tys. wyrobów rzemiosła artystycznego.Do dziś, dzięki zaangażowaniu resortu oraz zgromadzonej w MKiDN dokumentacji, do kraju powróciło kilkadziesiąt obiektów, m.in. "Żydówka z pomarańczami" i "Popiersie mężczyzny w renesansowym stroju" Aleksandra Gierymskiego, "Przed Polowaniem w Rytwianach" i "Naganka na polowaniu w Nieświeżu" Juliana Fałata, "Murzynka" Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej, "Czaty" Józefa Brandta, "Św. Filip chrzci sługę królowej Kandaki" Johanna Conrada Seekatza, "Schody pałacowe" Francesco Guardiego, "Via Cassia koło Rzymu" Oswalda Achenbacha i "Św. Iwo wspomaga biednych" Jacoba Jordaensa.

Czytaj też: "Miliony na królewskie rezydencje. Tak odrestaurowali znane obrazy".

Odrestaurowane obrazy
materiały prasowe

PAP/ran