Porozumienie w sprawie zabytków zerwane. "To nie zamach"

[object Object]
Konferencja prasowa wojewody i wojewódzkiego kosnerwatora zabytkówTVN24
wideo 2/3

- To jest decyzja absolutne przemyślana i poważna, z całą świadomością konsekwencji, które na własne barki biorę - tak o zerwaniu porozumienia w sprawie zabytków ze stołecznym ratuszem mówi Zdzisław Sipiera.

Tylko do końca października opiekę nad zabytkami w Warszawie będzie sprawował stołeczny konserwator zabytków (obecnie Michał Krasucki). Od 1 listopada kompetencja ta przejdzie w ręce konserwatora mazowieckiego - Jakuba Lewickiego.

O przyczynach decyzji Sipiera mówił na zorganizowanej w środę konferencji prasowej.

- Chcę podkreślić, że dołożę wszelkich starań, aby uporządkować sprawy dotyczące zabytków na terenie Warszawy i Mazowsza. To jest dla mnie sprawa istotna i ważna – przekonywał. - Uważam ją za jedną z fundamentów polityki, którą prowadzi rząd Prawa i Sprawiedliwości, bo jeśli nie jesteśmy w stanie ochronić zabytków kultury polskiej, to co my możemy zrobić w ogóle w kulturze - dodał.

"To nie jest żaden zamach na samorząd"

Decyzja wojewody mazowieckiego budzi kontrowersje. Ze strony polityków opozycji – w mediach społecznościowych - pojawiają się komentarze, że to kolejna sytuacja, w której Prawo i Sprawiedliwość chce zabrać samorządom ważne kompetencje.

Sprawa dotyczy losów wszystkich stołecznych zabytków, ale opinia publiczna koncentruje się przede wszystkim na budowie pomników smoleńskich przy Krakowskim Przedmieściu. Prawdopodobnie zerwanie porozumienia spowoduje powrót tematu monumentów. Oznacza bowiem, że zgodę lub jej odmowę na ich postawienie będzie wydawał wojewódzki konserwator zabytków, a nie jak do tej pory stołeczny. Ten pierwszy podlega wojewodzie mazowieckiemu, a więc pośrednio rządowi.

Sipiera ustosunkował się w środę do zarzutów opozycji.

- To nie jest żadnym zamachem na samorząd - stwierdził stanowczo. Podkreślił, że opieka nad zabytkami z zasady jest kompetencją rządową. - Tylko w przypadku zgody wojewody lub wojewódzkiego konserwatora może być częściowo przekazana do wykonywania samorządom, ale nigdy nie była samorządowa i moim zdaniem, nigdy nie będzie, bo obowiązki ochrony zabytków państwowych są na państwie, a nie na samorządzie - powiedział.

Podkreślił, że w razie pytań i wątpliwości jest otwarty na spotkania i rozmowy w tej sprawie.

"Dajesz palec, leci cała ręka"

Nie obyło się bez krytycznych słów skierowanych w stronę działań stołecznych urzędników. - Uporządkowanie ewidencji i rejestru. Na dzień dzisiejszy to jest sprawa, która często w Warszawie jest traktowana po uważaniu. To nie może być tak - powiedział wojewoda i dodał, że proces musi być "przewidywalny i transparentny".

Wojewoda przypomniał również, że obowiązujące dziś porozumienie między ratuszem i wojewodą podpisywał ówczesny prezydent stolicy Lech Kaczyński. Jak dodał, dotyczyło ono wyłącznie "pobocznych rzeczy". - Ale tak to jest często, że daje się paznokieć, potem cała ręka idzie, a potem cały tułów - skomentował.

- W pierwszym porozumieniu w ogóle nie było Śródmieścia, Pragi Północ ani żadnych obiektów państwowych. To było wyłączone. Ale w drodze kolejnych aneksów było tak, że kompetencje wojewody i wojewódzkiego konserwatora zostały przeniesione w inne miejsce - doprecyzował. Podkreślił też, że w wyniku tego przeniesienia on, jako wojewoda, i wojewódzki konserwator czują się w stosunku do urzędu stołecznego "jak petenci".

"Będzie czuwał"

- Nie jest prawdą, że miasto stołeczne Warszawa wykonuje ogromną liczbę [decyzji - red.], która jest dwukrotnie czy trzykrotnie większa od tych, które wykonuje mazowiecki - przyznał Sipiera. - Na Mazowszu wydajemy kilkanaście tysięcy postanowień rocznie, stołeczny - kilka tysięcy. Także tu nie ma żadnego problemu, że mazowiecki sobie z tym nie poradzi - dodał.

Przekonywał też, że Warszawa ma w swoim ręku za dużo kompetencji. - Uchwala plany, jeśli nie ma planu to uchwala "wuzetki" [decyzje o warunkach zabudowy - red.], sama sobie też wydaje decyzje konserwatorskie. Tak nie może być. Musi być organ, który będzie te sprawy koordynował i nad nimi czuwał - powiedział Sipiera. - To musi być miarodajne, oparte na prawie a nie na widzimisię, nie na uznaniu urzędnika takiego czy innego - dodał.

600 tysięcy na zabytki

W swoim wystąpieniu wojewoda zwrócił uwagę jeszcze na dwie istotne kwestie. Po pierwsze, przywołał raport Najwyższej Izby Kontroli za lata 2013-2015. Dokument - jak mówił Sipiera - wskazywał, że "samorządy nie dopełniają obowiązków nad zabytkami". - To jest poważny problem, który jest strukturalny. Nad tym trzeba zapanować. Tu musi być większa zgodność działania i współpraca rządu z samorządami - przekonywał.

Po drugie, pieniądze przeznaczane na zabytki. Wojewoda poinformował o przyjęciu funduszu na ochronę zabytków na Mazowszu w wysokości 600 tysięcy złotych. Nie dotyczy to Warszawy, bo – jak powiedział - Warszawa ma na zabytki swój własny fundusz. - Nie sądzę, że Warszawa w ramach protestu będzie obcinać wydatki na swoje zabytki. Jeśli tak się nie stanie, to Mazowsze będzie miało konkretne środki na zabytki - skomentował.

Lewicki zapewnia współpracę

Sam Jakub Lewicki otwarcie powiedział podczas konferencji, że "wypowiedzenie porozumienia jest sprawą rządową i nie chce jej komentować". - Natomiast postaram się absolutnie profesjonalnie przeprowadzić wszystkie działania związane z przejętymi kompetencjami i podjętymi nowymi obowiązkami - zapewnił. - Od początku swojego urzędowania zrobiłem wszystko, żeby wygasić wszystkie konflikty, jakie są na terenie Mazowsza i Warszawy, i żeby na nowo ułożyć stosunki między wojewódzkim mazowieckim konserwatorem i konserwatorem stołecznym. Przez te kilka miesięcy nie było żadnej spornej sprawy, nie było żadnego konfliktu i będę dbał o to, aby proces przejmowania obowiązków odbywał się bezkonfliktowo - powiedział Lewicki.

Porozumienie zawarte przez wspomnianego Lecha Kaczyńskiego obowiązywało do 2003 roku, potem zmieniono je w roku 2005. Zakładało m.in. że opieką nad warszawskimi zabytkami zajmować się będzie konserwator stołeczny, a nad mazowieckimi - mazowiecki.

Zdjęcie na stronie głównej: Shutterstock

kw/ran/jb

Pozostałe wiadomości

Pomimo stałych napraw, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort podróżnym, najstarszą nitkę podziemnej kolei w stolicy czekają spore prace modernizacyjne. Pojawią się nowe urządzenia sterowania ruchem, uszczelnione zostaną tunele i dylatacje. Wymienione zostaną też szyny.

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Ochoty pokazali zdjęcia pacjenta jednego z warszawskich szpitali. Proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości starszego mężczyzny, który nie miał przy sobie dokumentów.

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie A2 zderzyły się dwa auta osobowe oraz tir. Jedna osoba trafiła do szpitala. Z ustaleń policji wynika, że do zderzenia doszło, gdy jeden z kierowców włączał się do ruchu. Były ogromne utrudnienia.

Zderzenie trzech samochodów na A2. Autostrada była zablokowana

Zderzenie trzech samochodów na A2. Autostrada była zablokowana

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Groszowice pod Radomiem pociąg osobowy relacji Lublin - Wrocław śmiertelnie potrącił pieszego. Wprowadzono zastępczą komunikację autobusową.

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Źródło:
tvnwarszaawa.pl

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym korupcji zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., będącego jednocześnie rektorem jednej z warszawskich uczelni. Do czasu wyjaśnienia sytuacji jego obowiązku przejmuje prof. dr hab. Roman Wieruszewski.

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Platforma Obywatelska decyduje o kandydatach do Parlamentu Europejskiego. Po południu kandydatury ma zatwierdzić Rada Krajowa. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska ustaliła nieoficjalnie nazwiska wyborczych "jedynek" ze wszystkich okręgów.

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Źródło:
TVN24

W miejscowości Polaki koło Siedlec kierowca białoruskiego autobusu stracił panowanie nad pojazdem i wpadł do przydrożnego rowu. Początkowo służby informowały o pięciu osobach zabranych do szpitala. Ostatecznie bilans rannych wzrósł do siedmiu.

Autokar wpadł do rowu, kilka osób rannych. "Centymetry dzieliły drzewo od miejsca kierowcy"

Autokar wpadł do rowu, kilka osób rannych. "Centymetry dzieliły drzewo od miejsca kierowcy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

We wtorek przy ulicy Koszykowej nieznani sprawcy okradli mężczyznę. Wyrwali mu torbę, w której mogło znajdować się nawet kilkaset tysięcy euro - ustalił nieoficjalnie reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz. Policja nie ujawnia szczegółów, potwierdza jedynie, że "doszło do zdarzenia o charakterze kryminalnym".

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym ze sklepów na warszawskim Bemowie doszło do awantury. 34-letni mężczyzna groził sprzedawcy, że go zabije, ponieważ ten miał mu sprzedać nieświeże jedzenie. Agresywny klient zdemolował sklep. Został zatrzymany i objęty policyjnym dozorem.

Groził sprzedawcy śmiercią i zdemolował sklep, bo "jedzenie było nieświeże"

Groził sprzedawcy śmiercią i zdemolował sklep, bo "jedzenie było nieświeże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-latka była poszukiwana do odbycia kary więzienia. W domu, gdzie miała przebywać, zatrzymano jej 23-letniego brata podejrzanego o posiadanie znacznych ilości narkotyków. Mężczyzna został aresztowany.

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

O ponad 50 milionów złotych przekroczyła zakładany budżet najtańsza oferta na budowę nowego gmachu Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczelnia musi znaleźć dodatkowe środki albo powtórzyć przetarg.

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od piątku w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie będzie można oglądać "Wiejskie chaty pośród drzew". Pod tą nazwa kryje się jedyny obraz Vincenta van Gogha znajdujący się w polskich zasobach. Jego autentyczność potwierdzili m.in. eksperci Muzeum van Gogha w Amsterdamie.

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Źródło:
PAP

Na budowie bemowskiego odcinka drugiej linii metra dokonano archeologicznego odkrycia. Odnaleziono fragmenty wiejskiej chałupy z czasów Jagiellonów, ceramikę kuchenną i ekskluzwną czy kości zwierzęce. Znaleziska to ślady podwarszawskich osad, które funkcjonowały tu w XV wieku.

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oświadczyła, że anulowanie kandydatury profesor Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej na rektora "jest przedwczesne". W piątek, kilka dni przed wyborami, rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong nałożył na swoją kontrkandydatkę karę dyscyplinarną, która - w jego ocenie - uniemożliwiała jej start w wyborach. W sprawę zaangażowało się Ministerstwo Zdrowia.

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Źródło:
PAP

Nowe zapisy w regulaminie parkingów Parkuj i Jedź zaczną obowiązywać w niedzielę, 28 kwietnia. Kierowcy będą mogli pozostawić samochody przez cały weekend, również w nocy. Zmienią się stawki za parkowanie bez biletu komunikacji miejskiej. Wiele zmian dotyczy także posiadaczy samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Źródło:
PAP

Bulwary od Wybrzeża Kościuszkowskiego po Gdańskie są zabytkiem. Nie przejęło się tym trzech młodych mężczyzn, którzy postanowili pokryć sprayem aż dziewięć metrów muru. Na widok strażników miejskich zaczęli uciekać.

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Akademii Pedagogiki Specjalnej po pięciu latach dzierżawy oddaje miastu klucze do domków na Osiedlu Przyjaźń. Studenci zostali najpierw poinformowani, że muszą opuścić akademiki do 9 maja, czyli jeszcze w trakcje trwania semestru letniego. W sprawie interweniowali stołeczna radna i ratusz. Urzędnicy zapewnili, że studenci mogą podpisać trzymiesięczną umowę z miastem. To uratuje ich przed wyprowadzką tuż przed sesją egzaminacyjną.

Studenci mieli się wyprowadzić z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Studenci mieli się wyprowadzić z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miejscy ogrodnicy razem z mieszkańcami posadzili w Warszawie pierwszy mikrolas, wykorzystując metodę japońskiego botanika. Zieleniec powstał u podnóża Kopca Powstania Warszawskiego.

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Źródło:
tvnwarszawa.pl