Poprawki na moście Północnym wiosną. Będą utrudnienia

Lech Marcinczak / tvnwarszawa.plNa moście pęka i kruszy się asfalt

Remont nawierzchni trasy mostu Północnego zaplanowano najwcześniej na wiosnę 2014 roku. Mają to być już docelowe prace, oparte o ekspertyzę Instytutu Badawczego Dróg i Mostów.

- Obecnie warunki pogodowe na to nie pozwalają- wyjaśnia Małgorzata Gajewska, rzeczniczka Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych.

O problemie na trasie mostu Północnego pisaliśmy w sierpniu. Na przeprawie wybrzuszył i kruszył się asfalt, a jego podbudowa sprawiała wrażenie całkowicie stopionej. Na czym będą polegały prace?- Na pewno trzeba będzie wyciąć te fragmenty jezdni, w których powstały spękania, położyć izolację i nawierzchnię w tej technologii, którą zalecił instytut- wyjaśnia rzeczniczka. Zapewnia, że most nie zostanie całkowicie zamknięty dla ruchu. - Możliwe, że część prac będzie wykonywana w nocy - dodaje. Prace mają ruszyć wiosną przyszłego roku.

Była ekspertyza

Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych zapowiedział wcześniej, że koszt naprawy pokryje wykonawca. Poinformował również, że Instytut Badawczy Dróg i Mostów wykona ekspertyzę, która przedstawi przyczyny powstałych ubytków i sposób ich naprawy. Dopiero potem zostaną wykonane docelowe prace. Do tego czasu drogowcy wykonali jedynie naprawy tymczasowe.

Zapewnili, że most jest bezpieczny.

Problem na moście Północnym
Problem na moście PółnocnymLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

Użyto złego cementu

W październiku podaliśmy wyniki przeprowadzonych ekspertyz. Przyczyną wybrzuszeń asfaltu był skład użytego cementu.

- IBDiM nie stwierdził nieprawidłowości w wykonaniu wiaduktów - poinformowała wtedy Gajewska.

Dodała, że Instytut jest zdania, że główną przyczyną powstawania pęcherzy są substancje metaliczne, zawarte w cemencie użytym do produkcji betonu. - Winy za wybór cementu nie ponosi jednak wykonawca. Polskie normy nie mówią bowiem nic o ilości substancji metalicznych w jego składzie. Wykonawca nie musi znać dokładnej zawartości tych substancji. Żeby je znać, musiałby wykonać badania laboratoryjne - dodała rzeczniczka.

W związku z tym ZMID nie może obciążyć wykonawcy kosztami naprawy w ramach gwarancji. Zapowiedział, jednak, że chciałby aby wykonano je w ramach rękojmi. - Przedstawiliśmy wykonawcy nasze stanowisko - informuje Gajewska.

W sierpniu nasz reporter nagrał poważne problemy na moście

Poważne problemy na moście
Poważne problemy na mościeLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

su

Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości