Poprawiony projekt mostu w lipcu. 6 mln za aktualizację dokumentacji

ZMIDWizualizacja mostu

Firma Mosty Katowice wygrała przetarg na aktualizację dokumentacji projektowej i uzyskanie decyzji o zezwoleniu na budowę Trasy Krasińskiego wraz z mostem przez Wisłę. Firma zaproponowała cenę prawie 6 mln zł - poinformował w piątek Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych.

W przetargu wpłynęło 13 ofert; wybrany wykonawca będzie miał za zadanie zaktualizować istniejącą dokumentację Trasy Krasińskiego od pl. Wilsona do ul. Matki Teresy z Kalkuty. Termin realizacji zadania został określony na 31 października 2016 r., ale Mosty Katowice zaproponowały skrócenie terminu o trzy miesiące, czyli do 31 lipca 2016 r. - podał w piątek na swojej stronie ZMiD.

- Wykonawca prac budowlanych zostanie wybrany w oddzielnym przetargu - wyjaśniła z rozmowie z PAP rzeczniczka ZMiD Małgorzata Gajewska.

Do trzech lat na budowę

Budowa trasy została podzielona na dwa etapy: najpierw będzie budowany fragment od pl. Wilsona do ul. Jagiellońskiej wraz z mostem drogowo-tramwajowym, a następnie odcinek od ul. Jagiellońskiej do ul. Matki Teresy z Kalkuty z wiaduktem nad torami kolejowymi (ale na ten drugi etap na razie nie ma pieniędzy). - Pierwotny projekt budowy Trasy Krasińskiego powstał w 2009 r. ZMiD będzie gotowy do ogłoszenia przetargu na wykonawcę budowy w 2017 r. - powiedziała Gajewska. Szacuje, że budowa może potrwać dwa i pół, trzy lata; na razie nie ma oficjalnego terminu. - Koszt budowy pierwszego etapu inwestycji to ok. 600 mln zł, a drugiego ok. 500 mln zł - dodała rzeczniczka ZMiD.

Na moście mają być po dwa pasy ruchu w każdym kierunku i osobno torowisko tramwajowe, a także ścieżki rowerowe i chodniki po obydwu stronach.

Spór o skalę inwestycji

Planowana budowa przeprawy budzi jednak sporo kontrowersji. Targówek chce mostu i trasy Krasińskiego szerokich, z dwoma pasami dla aut w każdą stronę. Żoliborz wolałby, żeby zawężoną przeprawą jeździły tylko tramwaje i rowery, a jak już muszą być samochody - to tylko jednym pasem. Tak też miałaby wyglądać trasa na odcinku od Wisłostrady do placu Wilsona.

Działająca przy ratuszu Komisja Dialogu Społecznego ds. transportu podsunęła jeszcze inne rozwiązanie: dwie jezdnie na moście, ale jedna dla autobusów, a dalsza trasa jednojezdniowa. A to dlatego, żeby nie wtłaczać zbyt wielu na Żoliborz.

Niedawno wyszło na jaw, że - wbrew wcześniejszym deklaracjom urzędników - konsultacje społeczne odbędą się dopiero po aktualizacji projektu z 2009 roku.

Projekt mostu Krasińskiego niespodziewanie wyciągnięto z "zamrażarki" w lipcu:

Prezydent Wojciechowicz o inwestycjach
Prezydent Wojciechowicz o inwestycjach tvnwarszawa.pl

PAP/ran/b

Źródło zdjęcia głównego: ZMID

Pozostałe wiadomości