Poprawią znaki przy ekspresówkach

Warszawa

Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.plBędą zmiany w znakach

Zanim wokół Warszawy domknie się obwodnica, urzędnicy chcą przygotować i wprowadzić w życie nowy system informacji drogowskazowej. Znaki mają być czytelniejsze, jasno wskazywać kierowcom którędy jechać, by ominąć stolicę. Poprawione będą również błędy w pisowni.

Po przebudowie trasy S8 i wytyczeniu części Południowej Obwodnicy Warszawy, w planach jest dokończenie POW i domknięcie całego ringu dróg ekspresowych od wschodu.

Ale już teraz urząd miasta wspólnie z GDDKiA szykuje się do wymiany i przygotowania nowych znaków. Chcą stworzyć projekt pod nazwą: informacja drogowskazowa w Warszawskim Węźle Drogowym.

- Będzie ona obejmowała obszar ograniczony obwodnicami utworzonymi przez budowane drogi ekspresowe, praktycznie zaś poszerzony również o dzielnice miasta położone na północ od przebiegającej Trasą Toruńską drogi ekspresowej S8 – wyjaśnia Tomasz Kunert z biura prasowego ratusza.

Dzielnice do zmiany

Sam wzór znaków nie będzie się zmieniał. Chodzi o umieszczenie na nich odpowiednich informacji i kierunków, a także ich odpowiednie ustawienie. Zmiany są konieczne, bo wraz z budową kolejnych odcinków obwodnicy zmieniają się trasy dojazdowe do dzielnic, ekspresówek, autostrady A2 czy lotnisk.

- Głównie chodzi o to, żeby znaki w czytelny sposób przekierowywały tych, co jedynie przejeżdżają przez Warszawę na drogi krajowe. Żeby nie wjeżdżali do miasta, jeżeli nie muszą – zaznacza Kunert.

- Nowy system informacji wiąże się z dostosowaniem całego układu oznakowania miejskiego z nowo wybudowaną obwodnicą miasta tym samym z koniecznością zastosowania w mieście dodatkowych informacji kierunkowych pozwalających kierowcom dotrzeć do obwodnicy w jak najszybszy sposób, tj. najkrótszą drogą zgodnie z kierunkiem obranym przez kierowcę – dodaje Małgorzata Tarnowska z GDDKiA.

Ratusz zapewnia, że znaki mają być czytelniejsze. - Trzeba je ustawić w rozsądnym miejscu i sposób dobrze widoczny - zaznacza Kunert.

Ale nie tylko. Jak poinformował w odpowiedzi na interpelację radnego Michała Czaykowskiego wiceprezydent miasta Jacek Wojciechowicz, poprawione mają być również tablice z niektórymi nazwami. Chodzi chociażby o brak myślnika w nazwach dzielnic Praga Północ i Praga Południe.

Do pełnego zakończenia budowy

- GDDKiA na drogach, których jest zarządcą będzie wdrażała projekt sukcesywnie w latach 2019 - 2023 a więc do pełnego zakończenia budowy obwodnicy m. st. Warszawy – zaznacza Tarnowska.Miasto również zapewnia, że na swoich drogach będzie stopniowo wymieniać tablicę.

Planowana obwodnica Warszawy
Wikipedia /cc by sa

CZYTAJ TEŻ O PLANOWANEJ WSCHODNIEJ OBWODNICY WARSZAWY:

W tym rejonie miał powstać węzeł Wesoła (nagranie archiwalne)
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

ran