Popatrz jutro w niebo: księżyc zaćmi Słońce

Warszawa

| EPA, Bloomberg, CBS, tvn24.plfot. sxc.hu

We wtorek nad Warszawą widoczne będzie częściowe zaćmienie słońca. Oczywiście, o ile chmury nie zasłonią go całkowicie.

Zjawisko będzie widoczne w Europie, północnej Afryce i zachodniej Azji. W Polsce zakryte będzie ponad 80 proc. tarczy słonecznej. Zaćmienie będzie widoczne rankiem. Zacznie się o godzinie 8:14. Maksymalna faza wystąpi o godzinie 9:36. Zakończy się o godz. 11:05.

Obserwujcie południowo-wschodni horyzont

Chcąc obejrzeć zaćmienie, oprócz dobrej pogody, potrzebujemy odpowiedniego miejsca obserwacji, z którego mamy dobry widok na południowo-wschodni horyzont.

Do obserwacji można wykorzystać lornetkę lub teleskop. Trzeba jednak pamiętać, że nie można nimi spoglądać bezpośrednio na tarczę Słońca. Obiektyw naszego sprzętu trzeba wyposażyć w specjalny filtr lub folię albo rzutować obraz Słońca na ekran umieszczony za okularem naszego instrumentu optycznego.

Pogoda nie sprzyja

Zaćmienie Słońca ma miejsce wtedy, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia ustawią się w jednej linii. Srebrny glob jest wtedy w stanie przysłonić tarczę naszej dziennej gwiazdy.

To jednak, czy zjawisko da się zaobserwować w Warszawie, zależy od pogody. A ta nie jest najlepsza. Zachmurzenie jest jak dotąd całkowite. Synoptycy zapowiadają jednak nieznaczne przejaśnienia.

myk/roody