Poniatówka dla maluchów. Szałasy z wikliny i piaskownica jak ławica

Warszawa

Wiceprezydent Michał Olszewski o nowym placuTVN24
wideo 2/3

Najmłodsi mieszkańcy Warszawy zyskali na Poniatówce swoje miejsce do zabaw. To nowy plac, wyposażony między innymi w zjeżdżalnie, huśtawki i minipark linowy. Jest też specjalna strefa dla maluchów. Wszystko "inspirowane Wisłą" i wykonane z naturalnych elementów.

- Wisła jest dla wielu prawdziwą inspiracją. Nie inaczej było w tym wypadku. Królowa polskich rzek, tak zmienna, czasem kapryśna i nieprzewidywalna, pozwoliła nam przygotować niezwykle zróżnicowany plac - podkreślił szef Zarządu Zieleni Marek Piwowarski.

Do nauki i zabawy

Najmłodsi mają do dyspozycji piaskownicę przypominającą ławicę, szałasy wykonane z suchej wikliny, zabawki wodne i piaskowe. Jest też niewielka ścianka edukacyjna mająca przybliżyć dzieciom zagadnienia związane z przyrodą, żeglugą i plażowaniem, a także tor wodny z różnego rodzaju urozmaiceniami, takimi jak koła młyńskie, tamy czy kaskady.

Na zmodernizowanym placu nie zabrakło też huśtawek i miniparku linowego. "Całość uzupełniają dekorację z wierzby żywej i suchej oraz płaskorzeźby. Wszystko utrzymane jest w naturalnej kolorystyce zastosowanych materiałów - drewno, piasek, zieleń roślin, głazy, beżowe liny" - wyliczają urzędnicy miasta.

Przybliżyć rzekę dzieciom

- Chcieliśmy w przystępny, nieco bajkowy sposób przybliżyć rzekę i jej naturę młodym warszawiakom. W ten sposób powstał plac, na którym najmłodsi mogą się nie tylko bawić, ale także czegoś nauczyć - powiedział Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

- Wierzę, że młodzi mieszkańcy stolicy zachwycą się wyjątkowością Wisły, której charakter został oddany na tym placu. Różnorodność, ale też pewna zagadkowość tej przestrzeni jest jej niewątpliwy atutem. Jestem przekonana, że wszystkie dzieci odnajdą tu atrakcje dla siebie, dokładnie tak jak robią to dorośli w całej przestrzeni Dzielnicy Wisła - dodała z kolei Aleksandra Gajewska, radna Warszawy.

Nowy placyk został otwarty w środę przed południem. Jest dostępny także dla dzieci z niepełnosprawnościami. Projekt przygotowała Pracownia K., a wykonawcą robót - na zlecenie Zarządu Zieleni - był Ziel-Bud oraz Braty i Kompany.

kw/b