Ponad trzy tysiące osób ruszyło na Jasną Górę

Warszawa

TVN24We wtorek wyruszyła kolejna pielgrzymka

3,5 tys. osób wyruszyło we wtorek rano z Warszawy w 302. Warszawskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Trasa do Częstochowy podzielona jest na dziewięć dziennych etapów, pątnicy dotrą tam 14 sierpnia.

Jak powiedział PAP jeden z organizatorów pielgrzymki, we wtorek wyruszyło w nią 3,5 tys. osób. Wśród pielgrzymów jest bardzo dużo młodych osób, rodziny z małymi dziećmi - niektóre z nich jadą w wózkach. Jedna z par z maleńkim dzieckiem używa nietypowego wózka dziecięcego, który 21 lat temu został wykonany samodzielnie. Po raz pierwszy przed 21 laty, jako małe dziecko, jechała w nim matka chrzestna naszego dziecka. Pielęgnujemy tę tradycję - mówili PAP młodzi rodzice.

Warszawska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę od 1711 r. wychodzi z kościoła św. Ducha przy Barbakanie - na rogu ul. Długiej i Freta. Trasa liczy ok. 250 km i wiedzie przez sanktuaria maryjne. Pątnicy dojdą do Częstochowy 14 sierpnia.

Homilia arcybiskupa

Także w poniedziałek z Warszawy wyruszyły pielgrzymki na Jasną Górę.

- Każdy decydując się na pielgrzymkę, wie, że to jest trud. Ale idąc w grupie, ciesząc się z tego, że idziemy razem z panem Bogiem i przyjaciółmi, nie odczuwa się tego tak bardzo – mówiła w poniedziałek rano jedna z uczestniczek pielgrzymki.

W wygłoszonej w akademickim kościele św. Anny homilii kard. Nycz nawiązał do zakończonych niedawno w Rio de Janeiro Światowych Dni Młodzieży. - W pracy duszpasterskiej i duchowej Kościoła trzeba podjąć wielkie wyzwanie młodego pokolenia w każdym czasie. Bogu dzięki Światowe Dni Młodzieży pokazały, jak bardzo możemy być spokojni o przyszłość Kościoła i wiary - mówił. Dodał, że nie może jednak być to spokój, który nie podejmuje żadnej działalności.

Kilka pielgrzymek

Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna rozpoczęła się o godzinie 5.30 mszą w kościele św. Anny. Następnie pątnicy podzielili się na kilkanaście grup liczących od 80 do 350 osób i skierowali się w stronę ulicy Górczewskiej i Babic. Każda z grup ma swój własny znaczek i przypisany kolor. Pielgrzymka przejdzie przez 52 parafie w pięciu diecezjach.

Łącznie w pielgrzymce uczestniczy ponad trzy tysiące osób. Oprócz studentów bierze w niej także udział m.in. młodzież szkół rednich i gimnazjów oraz harcerze. Kolumnę pątników poprzedzają żołnierze oraz studenci szkół wojskowych.

Również w poniedziałek wyruszyła Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin Totus Tuus. Po mszy świętej w Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej, po godz. 8 pielgrzymi w siedmiu grupach poszli na południe, w kierunku Otwocka. Dzięki małej grupie pątników ma ona charakter rodzinny, co, jak zapewnia organizator, sprzyja nawiązywaniu kontaktów i pogodnej atmosferze.

Do Częstochowy idą również niepełnosprawni. 22. Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych wyszła o godzinie 7.30 sprzed kościoła św. Józefa przy ul. Deotymy. Trasa pierwszego dnia kończy się w Błoniu. Organizator przewidział możliwość wypożyczenia wózka inwalidzkiego.

wp/b/PAP

Studenci pielgrzymują na Jasną Górę
TVN24

Related content