Ponad milion widzów w 17 dni. "Miasto 44" pobiło "Wilka z Wall Street"

Warszawa

materiały dystrybutoraKadr z filmu "Miasto44"

"Miasto 44" ma szansę stać się najchętniej oglądanym filmem w tym sezonie. Po 17 dniach projekcji film Jana Komasy obejrzało już 1 040 000 widzów - poinformował dystrybutor.

Od pięciu lat tylko trzy polskie filmy osiągały milion widzów w 17 dni. To "Jesteś Bogiem", "Och, Karol 2" i "Listy do M.". - Pozostałym z największych krajowych przebojów dużego ekranu, m.in. "W ciemności", "Śluby panieńskie", czy "Kochaj i tańcz" sztuka ta udawała się średnio po 42 dniach, czyli 6 tygodniach wyświetlania - precyzuje Tomasz Jawor z Kino Świat, dystrybutora filmu.

"Miasto 44" przez pierwsze dwa tygodnie obejrzało 892 tysiące widzów. Tym samym film pobił inne tegoroczne krajowe produkcje na czele z "Wkręconymi" (839 tysięcy widzów) oraz "Powstaniem Warszawskim" (585 tysięcy widzów).

Lepsze niż produkcje z Hollywood

Film pobił również frekwencję hollywoodzkich megahitów takich jak: "Transformers: Wiek Zagłady", "Rio 2" i "Czarownica" – notujących odpowiednio finalne wyniki w polskich kinach: 564 000, 720 00 i 614 000 widzów.

W tej chwili "Miasto 44" jest drugim najpopularniejszym filmem tego roku w Polsce. Pozycję tę, osiągnęło wyprzedzając w miniony weekend kolejne megahity: "Jak wytresować smoka" i "Wilka z Wall Street" (filmu te zanotowały finalną frekwencję odpowiednio nieco ponad 1 004 000 i 972 500 widzów). Aby stać się najpopularniejszym filmem tego roku w Polsce, "Miasto 44" musi wyprzedzić jeszcze "Jacka Stronga" - produkcję o płk. Kuklińskim obejrzało 1 173 000 widzów. - Przy utrzymaniu dotychczasowej oglądalności, można spodziewać się, że już w piątek "Miasto 44" będzie największym kinowym przebojem 2014 roku w Polsce - zapowiada Jawor.

63 dni zdjęć

Zdjęcia do "Miasta 44", autorstwa operatora Mariana Prokopa, kręcone w ubiegłym roku w okresie od maja do sierpnia, trwały 63 dni - tyle, ile powstanie. Realizowano je w Warszawie i okolicach, a także w Łodzi, we Wrocławiu oraz w Walimiu i Świebodzicach na Dolnym Śląsku.Aktorom towarzyszyło ponad 3 tys. statystów. Budową dekoracji zajmowało się 10 ekip, które do zainscenizowania zniszczonego miasta użyły 5 tys. ton gruzu. Nakręcono wiele scen z kaskaderami, grupami rekonstrukcyjnymi, pojazdami militarnymi (czołg, działa samobieżne), efektami pirotechnicznymi (pożary, eksplozje) i komputerowymi.O wygląd Warszawy z 1944 r. zadbał hollywoodzki specjalista od efektów specjalnych, Brytyjczyk Richard Bain, który współpracował m.in. z Christopherem Nolanem i Peterem Jacksonem, m.in. przy "Incepcji", "King Kongu", a także "Casino Royal".Film "Miasto 44" zrealizowano pod honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Pierwszy pokaz "Miasta 44" miał miejsce 30 lipca na Stadionie Narodowym w Warszawie. W kinach oglądać można film od 19 września.

Zobacz trailer filmu:

Pokaz filmu "Miasto 44" odbył się na Stadionie Narodowym
TVN24

jb/

"Miasto 44" w kinach od 19 września
fot. Akson Studio film: Akson Studio