Ponad 9 milionów pasażerów na Lotnisku Chopina

Warszawa

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Prawie 9 mln 300 tys pasażerów obsłużyło w 2011 roku Lotnisko Chopina. To drugi wynik w historii. Porty Lotnicze, które zarządzają stołecznym lotniskiem ogłosiły tymczasem przetarg na modernizację starego terminala 1, który zostanie zamknięty i wyburzony tuż po zakończeniu mistrzostw Euro 2012.

- Do rekordu zabrakło nam jedynie 120 tys paseżerów. Najlepszy do tej pory wynik zanotowaliśmy w 2008 roku - mówi Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy Portów Lotniczych. Oficjalne i szczegółowe dane mamy poznać jeszcze w tym tygodniu.

Zburzą stary terminal

Tymczasem we wtorek ogłoszony został przetarg modernizację terminala 1. - Jego obecny stan techniczny wymaga przeprowadzenia gruntownego remontu - wyjaśnia Przybylski.

Dlatego tuż po zakończeniu Euro 2012 zostanie zamknięty i zrównany z ziemią. Na razie Porty Lotnicze ogłosiły przetarg, w którym zostanie wybrany wykonawca wszystkich prac. Firmy mają czas do 23 stycznia.

Stara część terminala zostanie połączona z nowym terminelm 2 i będzie z nim jednolita pod względem architektonicznym, technicznym i funkcjonalnym. Oba terminale zostaną połaczone również z tunelem, którym pasażerowie dostaną się do podziemnej stacji kolejowej.

Otwarcie terminala planowane jest na koniec 2014 r.

bf/par