Ponad 5 tys. spraw reprywatyzacyjnych, prokuratura prosi o dokumenty

Warszawa

TVN24Prokuratura o zawiadomieniu ratusza

Warszawska prokuratura okręgowa zwróciła się do prezydent Warszawy o uzupełnienie informacji zawartych w dwóch zawiadomieniach dotyczących reprywatyzacji. Pod koniec sierpnia wiceprezydent Jarosław Jóźwiak skierował je do prokuratury.

Z informacji zdobytych przez PAP wynika, że zawiadomienie ratusza było nieprecyzyjne. Jak wyjaśniał Michał Dziekański z Prokuratury Okręgowej, miasto musi dokładniej określić – dla każdej nieruchomości - jakie okoliczności wskazują na zaistnienie jakich przestępstw.

- Miasto zawiadomiło nas, że podejrzewa, iż w związku z reprywatyzacją nieruchomości, których lista została dołączona do zawiadomień, doszło do szeregu nieprawidłowości. Wnioskujemy o uzupełnienie tych informacji – powiedział Dziekański.

Miasto ma czas do 20 września

Do warszawskiej Prokuratury Okręgowej pod koniec sierpnia wpłynęły w sumie trzy zawiadomienia w sprawie reprywatyzacji. Wszystkie były zgłoszone przez wiceprezydenta Jarosława Jóźwiaka. Jedno z tych zawiadomień dotyczyło m.in. dwójki prawników, którzy mogli mieć związek ze sprawą. Pozostałe dwa miasto ma uzupełnić.

Załącznikami do jednego z nich są wykazy ponad 2424 nieruchomości zwróconych od 2003 r. oraz 2613 postępowań w toku. Kolejny załącznik dotyczy 805 decyzji zwrotowych z lat 1995-2002, gdzie wydano prawo użytkowania wieczystego.

Dziekański dodał, że miasto ma czas do 20 września na doprecyzowanie zawiadomień.

Reprywatyzacja pod lupą służb

Centralne Biuro Antykorupcyjne od kwietnia kontroluje decyzje reprywatyzacyjne wydawane w latach 2010-2016.

Sprawą zwrotów zajmuje się też prokuratura we Wrocławiu, która bada dziewięć postępowań dotyczących nieruchomości warszawskich: m.in. nieruchomości przy ul. Chmielnej 70 - obecnie Plac Defilad 1 - oraz ul. Kazimierzowskiej 34.

Prokuratorzy badają, czy usiłowano doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wprowadzenie w błąd, co do praw do spadku po byłych właścicielach nieruchomości. Badane są również działania urzędników, między innymi z Biura Gospodarki Nieruchomości i z Ministerstwa Finansów. Postępowania dotyczą różnych okresów.

Sprawą zajmują się też trzy zespoły prokuratorskie - po jednym w prokuraturach regionalnych we Wrocławiu i Warszawie, oraz zespół koordynujący w Prokuraturze Krajowej. Zostały one powołane na polecenie ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry.

CZYTAJ TAKŻE: 6 WĄTPLIWYCH ZWROTÓW. BURMISTRZOWIE IDĄ DO PROKURATURY:

Konferencja burmistrzów dzielnic
TVN24

PAP/kw