Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Ponad 4 miliony złotych z UE na ocieplenie szkół i żłobków

Warszawa

UM WarszawaWarszawa podpisała umowę na dotacje

Trzy warszawskie szkoły, żłobek i Centrum Pomocy Rodzinie będą termomodernizowane, między innymi przez zainstalowanie ogniw fotowoltaicznych. Miasto podpisało umowę na około 4,2 miliony złotych dofinansowania tego projektu z funduszy unijnych.

Ogniwa fotowoltaiczne to nie wszystko. W obiektach objętych umową miasto wymieni stolarkę okienną i drzwiową. Zostaną one ocieplone i dostaną energooszczędne oświetlenie.

Wsparcie dla pięciu placówek

Cały projekt zostanie wsparty dofinansowaniem 4,2 miliona złotych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Mazowsza na lata 2014-2020. - Cały projekt to prawie siedem milionów, wkład miasta wynosi ponad 2,5 mln zł - przypomniał wicemarszałek Mazowsza Wiesław Raboszuk.

Placówki, które otrzymają wsparcie to: Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie przy Lipińskiej na Bielanach; Szkoła Podstawowa nr 271 przy Niegocińskiej na Mokotowie; Zespół Szkół nr 84 przy Zwycięzców na Pradze-Południe; Żłobek nr 44 przy Wejherowskiej na Targówku i Zespół Szkół im. Piotra Wysockiego przy Odrowąża na Targówku.

Jak tłumaczył wiceprezydent Michał Olszewski, placówki wytypowano na podstawie wykonanych dwa lata temu audytów. - Eksperci wskazali w nich, które obiekty mają największy potencjał zmiany efektywności energetycznej i tam inwestujemy - mówił. Podkreślił jednocześnie, że miasto - tam gdzie się da - dodaje do takich projektów odnawialne źródła energii, by pokazać mieszkańcom, że energia w mieście powinna być coraz bardziej ekologiczna.

- Ten konkretny projekt dostał wyższą ocenę i dofinansowanie właśnie ze względu na włączenie do niego fotowoltaniki - podkreślił Olszewski.

"Nauka dla uczniów"

- Kwota jak na budżet miasta może nie jest duża, ale bez tych pieniędzy prawdopodobnie tych prac nie udałoby się rozpocząć szybko. W tym roku projektów termomodernizacyjnych na obiektach publicznych w Warszawie realizujemy kilkanaście - zaznaczył Olszewski.

Członek zarządu Mazowsza Elżbieta Lanc wskazywała z kolei na aspekt społeczny. - W tych szkołach uczniowie będą się uczyli, jak chronić środowisko. W takiej szkole edukacja ekologiczna odbywa się w praktyce - mówiła i dodała - mamy też aspekt ekonomiczny, bo koszty utrzymania tych obiektów na pewno będą niższe.

Dotacje na wymianę pieców

Przy okazji Olszewski przypomniał, że do końca marca mieszkańcy Warszawy mogą ubiegać się o dotację na instalacje odnawialnych źródeł energii i wymianę pieców. - W zeszłym roku z dotacji na OZE przyznaliśmy 700 [dotacji - red.], a na wymianę pieców około 300. Natomiast z danych na koniec stycznia wynika, że mamy już około 700-800 nowych wniosków, z czego pierwsze 400 zostało zaakceptowanych - wyliczał wiceprezydent Olszewski.

Termoodernizacja obiektów publicznych to jeden ze sposobów walki ze złą jakością powietrza. Posłuchaj, jakie konsekwencje ma dla zdrowia smog:

Zabójcze środowisko
TVN24

PAP/kw/r