Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

Ponad 30 pracowni chce projektować nowy budynek "Kopernika"

Warszawa

Centrum Nauki KopernikPracownia powstanie na terenie CNK

CNK coraz intensywniej przygotowuje się do budowy Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego. Do konkursu na jego projekt zgłosiło się 35 pracowni z Polski i z zagranicy. Wyniki poznamy na początku lipca.

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego (PPK) to nowe centrum badawczo-rozwojowe, które planuje wybudować Centrum Nauki Kopernik. Ma stanowić przestrzeń do prowadzenia eksperymentalnych badań i innowacyjnych projektów z zakresu antropologii, socjologii i nowych technologii.

Budynek powstanie na terenie "Kopernika", w Parku Odkrywców, od strony Zajęczej i mostu Świętokrzyskiego (częściowo nad parkingiem centrum). Ma liczyć blisko 4,5 tysiąca metrów kwadratowych, mieć trzy naziemne kondygnacje i jedną podziemną.

Konkurs na projekt

"Zainteresowanie projektowaniem nowego obiektu Centrum Nauki Kopernik jest ogromne!" - zapewnia Katarzyna Nowicka, rzeczniczka prasowa CNK. Do konkursu zgłosiło się 35 pracowni polskich i zagranicznych. Architekci poznali już okolicę, gdzie pracownia ma stanąć i charakter jej działalności.

Obecnie (do 26 czerwca) trwają prace nad koncepcjami, które potem zostaną poddane ocenie sądu konkursowego. W jego skład wchodzą przedstawiciele Stowarzyszenia Architektów Polskich, stołecznego ratusza i samego inwestora, czyli Centrum Nauki Kopernik. Ostateczne wyniki konkursu poznamy 4 lipca.

Budynek PPK ma być otwartą przestrzenią. Pracować w niej będzie około 200 osób: to głównie pracownicy Centrum i partnerzy, w tym przedstawiciele uczelni, firm i startupów związanych ze sferą nowych technologii.

Nowa technologia

Przestrzeń, jak przekonuje Nowicka, ma być przede wszystkim wielofunkcyjna i łatwa do modyfikowania.

"Kolejne wyzwanie to realizacja projektu w nowatorskiej technologii BIM (ang. Building Information Modeling). Daje ona możliwość testowania różnych wariantów i schematów w świecie wirtualnym i ułatwia wybór optymalnego rozwiązania. Umożliwia także ciągły dostęp do wszelkich informacji, kosztów i harmonogramów" - wyjaśnia rzeczniczka CNK.

Jak dodaje, w Polsce nie zbudowano jeszcze żadnego budynku korzystając z tej technologii. "Mamy szansę był pierwsi" - cieszy się Nowicka.

Zgodnie z przewidywaniami Kopernika, koszt pracowni wyniesie 55 mln zł.

5-milionowy gość Centrum Nauki KopernikTVN24
wideo 2/3

kw/r