Ponad 3 miliardy złotych na inwestycje

Warszawa

| www.tomekmichniewicz.pl 

Ratusz pochwalił się projektem budżetu dla Warszawy na przyszły rok. Wydatki przewyższą dochody, ale władze miasta zapewniają, że prawie 3,4 mld złotych wydadzą na inwestycje. Najwięcej pieniędzy przeznaczono na budowe metra i trasy mostu Północnego.

- Wydatki na inwestycje w 2011 r., podobnie jak w 2010 r., znacznie przekroczą 3 mld zł - piszą urzędnicy.

Metro, szpital, bulwary

Z tego 2,5 mld zł przeznaczono m.in. na budowę II linii metra, trasy mostu Północnego, a także ul. Nowolazurowej. W projekcie zarezerwowano też pieniądze na budowę Szpitala Południowego, rewitalizację bulwarów wiślanych oraz stworzenie zintegrowanego Stanowiska Koordynacji i Reagowania.

Trzeba będzie liczyć się za to ze stratą 916,6 mln zł. To tzw. janosikowe, które stolica musi wpłacić do budżetu państwa. To aż 9,2 proc. wydatków bieżących Warszawy.

Decyzja w rękach radnych

Twórcy projektu budżetu przewidują, ze w przyszłym roku do miejskiej kasy wpłynie ponad 11,5 mld zł. W porównaniu do 2010 to więcej o 9,9 proc. Z kolei wydatki w 2011 roku wyniosą blisko 14,4 mld zł. Oznacza to spadek o 0,2%, czyli o 27,2 mln zł, w stosunku do br. Wydatki bieżące w 2011 roku osiągną blisko 10 mld zł., a majątkowe na 2011 rok zaplanowano w kwocie ponad 3,4 mld zł.

Zostawią budżet w spadku

Budżet będzie musiała zatwierdzić Rada Warszawy nowej kadencji - najpóźniej do końca marca przyszłego roku. Dokument co roku powstaje jesienią, bo musi go zanalizować Regionalna Izba Obrachunkowa.

ran/ec