Ponad 1800 pomysłów do wyboru. Rusza głosowanie

Warszawa

Maksymilian Chołuj, UM Warszawa (mat.prasowe)Gimnastyka efektem budżetu partycypacyjnego

W środę startuje głosowanie na projekty w ramach budżetu partycypacyjnego. Przez 17 dni mieszkańcy będą mogli wybrać, co chcą zmienić w swojej okolicy. Pomysły, które zdobędą najwięcej głosów zostaną zrealizowane w 2018 roku. Do wydanie jest ponad 61 mln zł.

Głosowanie to ostatni (przed samą realizacją zwycięskich projektów) etap budżetu partycypacyjnego. Jednocześnie najważniejszy i najtrudniejszy - zwłaszcza dla autorów projektów, którzy muszą przekonać swoich bliższych i dalszych sąsiadów, że to właśnie ich pomysły są najciekawsze. Wyniki zostaną ogłoszone do 14 lipca.

Oddać głos można przez 17 dni (do 30 czerwca), na kilka sposobów.

Najłatwiej i najszybciej - przez internet, na stronie urzędu miasta poświęconej budżetowi obywatelskiemu. Ale można głosować również papierowo. Karty do głosowania znajdziemy w specjalnych punktach zorganizowanych w urzędach dzielnicy. W tym przypadku należy jednak pamiętać o zabraniu dokumentu tożsamości.

Papierowo i przez internet

"Osoby, które nie korzystają z komputera oraz nie mogą osobiście oddać karty do głosowania w punkcie, mogą przekazać swoją kartę do głosowania przedstawicielowi urzędu dzielnicy. Taki zamiar należy zgłosić telefonicznie najpóźniej do 19 czerwca do dzielnicowego koordynatora budżetu partycypacyjnego, do którego kontakt znajdziemy na stronie urzędu" - instruują pracownicy stołecznego ratusza.

Każdy mieszkaniec może głosować na projekty w dowolnie wybranej (ale tylko jednej) dzielnicy. Przed przystąpieniem do samej procedury należy zapoznać się z podziałem na obszary, jaki obowiązuje w wybranej przez nas dzielnicy (każda ma inny), a następnie sprawdzić listę projektów, które mamy do wyboru.

"Możesz wybrać dowolną liczbę projektów, pamiętaj jednak, że łączny koszt realizacji wszystkich wybranych nie może być większy niż kwota dostępna na poziomie ogólnodzielnicowym lub w danym obszarze terytorialnym" - przestrzegają miejscy urzędnicy.

"W przeciwnym wypadku głos zostanie policzony jako nieważny" - ostrzegają.

Kto może oddać głos?

W głosowaniu może wziąć udział każdy mieszkaniec Warszawy. Niezależnie od wieku czy kraju pochodzenia. Co oznacza, że nie trzeba być zameldowanym w stolicy.

Co ważne, każdy może oddać głos tylko raz. "Jeżeli zagłosuje się więcej niż jeden raz (np. przez internet i osobiście), wtedy wszystkie głosy zostaną uznane za nieważne" - informuje ratusz.

"Jeżeli łączny koszt realizacji wybranych projektów przekroczy kwoty dostępne na poziomie ogólnodzielnicowym lub w obszarze terytorialnym, głos również nie będzie ważny" - dodają.

Głosować mogą również osoby niepełnoletnie. Muszą jednak posiadać zgodę prawnych opiekunów. Odpowiedni formularz w tej sprawie powinien być dołączony do karty głosowania. W przeciwnym razie głos nie zostanie uznany.

Prawo udziału w głosowaniu przysługuje też cudzoziemcom. Nawet jeśli nie mają nadanego numeru PESEL. Przy założeniu, że mieszkają w stolicy na stałe.

"Cudzoziemcy, którzy nie posiadają numeru PESEL, chcąc wziąć udział w głosowaniu powinni udać się do dowolnego Wydziału Obsługi Mieszkańców ze swoim dokumentem podróży (np. dowodem osobistym lub paszportem) oraz złożyć oświadczenie, którego druk uzyskają od pracownika urzędu" - radzą pracownicy ratusza.

Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, mieszkańcy Warszawy mogą wybierać spośród 1807 pomysłów. To liczba uzyskana już po weryfikacji projektów przez urzędników, która zakończyła się pod koniec maja.

Zobacz przykłady zwycięskich projektów w poprzednich edycjach budżetu:

Plac zabaw dla dorosłychArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

kw/b