Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Ponad 18 tysięcy złotych kary dla wojewody za wycięcie drzew

Warszawa

UMWycinka na Placu Bankowym

Wojewoda mazowiecki będzie musiał zapłacić za wycinkę drzew, bez wymaganych pozwoleń, na dziedzińcu urzędu przy placu Bankowym. Kara wynosi 18 350 złotych.

- Dziś wydana została decyzja marszałka województwa mazowieckiego wymierzająca Wojewodzie Mazowieckiemu karę za usunięcie bez zezwoleniadrzew z terenu placu Bankowego – poinformowała nas Marta Milewska, rzeczniczka urzędu marszałkowskiego.

Jak dodała, kara wynosi 18 350 złotych.

Porządkowali plac, wycięli drzewa

Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, latem ubiegłego roku przed siedzibą wojewody rozpoczął się remont. Przebudowa pochłonęła ponad 2,7 mln złotych. Granitową kostkę zastąpiła nawierzchnia z płyt. Ale nie obyło się bez kontrowersji, ponieważ wycięto krzewy oraz świerki, które – jak przypomniała w środę "Gazeta Stołeczna" - były pod ochroną konserwatora.

Co prawda zgoda konserwatora na remont była, jednak – jak przekonywał wówczas Michał Krasucki – na wycinkę drzew należało złożyć inny wniosek, a ten nie wpłynął. Dlatego stołeczny ratusz zwrócił się o kontrolę do mazowieckiego urzędu marszałkowskiego.

- Zatem urząd 11 stycznia 2018 roku przekazał sprawę zgodnie z właściwością wraz z aktami do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – przypomina Marta Milewska.

Jednak wojewódzki konserwator przekazał do Naczelnego Sądu Administracyjnego wniosek o rozstrzygniecie sporu kompetencyjnego w sprawie wymierzenia kary. Sąd wskazał marszałka województwa mazowieckiego jako właściwego do załatwienia sprawy.

Czytaj też o rozbiórce pomnika w Parku Skaryszewskim:

Prace przy pomnikuMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

kz