Ponad 100 filmów z Rosji w 10 dni. Program "Sputnika nad Polską"

Warszawa

materiały prasowe6. edycja Festiwalu Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską"

13 wybranych rosyjskich filmów z ostatnich dwóch lat zmierzy się w konkursie 6. Festiwalu Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską". W czasie imprezy, w ramach różnych bloków tematycznych, wyświetlonych będzie ponad 100 produkcji. Festiwal rozpocznie się 15 listopada w Warszawie.

Projekcje będą organizowane w Kinotece oraz w kinach Kultura i Praha.

Publiczność obejrzy najnowsze produkcje z Rosji, przypomni też sobie klasykę rosyjskiego kina, m.in. takie dzieła, jak "Pancernik Potiomkin" Siergieja Eisensteina czy "Stalker" Andrieja Tarkowskiego.

Który film zwycięży?

Na konkursowej liście znajdzie się m.in. dramat "Żyła sobie baba" (2011 r.) w reżyserii Andrieja Smirnowa.

"Rosja, gubernia tambowska, lata 1909-1921. Wioska przeżywa ciężkie chwile: wojnę światową, rewolucję, wojnę ojczyźnianą. W centrum opowieści znajdują się dramatyczne losy chłopki i czterech mężczyzn, z którymi była związana. Przez pryzmat życia i miłości kobiety ukazane zostają losy państwa i krwawe karty historii" - czytamy w festiwalowym opisie filmu.

Z tą produkcją rywalizować będą następujące filmy:

- "Córka" reż. Aleksandra Kasatkina i Natalii Nazarowej

To obraz dwójki reżyserów. Dziewczyna o imieniu Inna, o której opowiada film, mieszka z tatą i młodszym bratem w niewielkim mieście na prowincji. Przyjaźni się z Maszą. Niestety, wkrótce nastolatka ta ginie z rąk grasującego w miasteczku seryjnego mordercy. Na pogrzebie przyjaciółki bohaterka filmu poznaje syna duchownego, Ilję, którego siostra została również zamordowana.

- "Dramat Żyć" reż. Wasilij Sigarew

To opowieść o tragicznej walce ludzi z okrucieństwem śmierci. Bohaterowie filmu nagle, i w okrutny sposób, tracą bliskie osoby. Tragedia pozbawia ich woli życia. Coś jednak sprawi, że przeciwstawią się przeznaczeniu i podejmą walkę o lepszą przyszłość.

- "Biały tygrys" reż. Karen Szachnazarow

Akcja rozgrywa się podczas II wojny światowej na froncie wschodnim. Ciężkie, długotrwałe walki wyczerpują obie strony. Im gwałtowniej nacierają radzieckie wojska, tym częściej na polach walki pojawia się potężny, niezniszczalny niemiecki czołg - Biały Tygrys. Wyłania się nagle w dymie walk, bez litości siejąc śmierć, i niespodziewanie znika. Szansę na nagrodę będą miały również: dramat "Będę przy tobie" Pawła Ruminowa (2012 r., poruszająca historia relacji matki i dziecka), "Borys Godunow" Władimira Mirzojewa (2011 r., ekranizacja tragedii Puszkina, akcję przeniesiono jednak w czasy współczesne), osadzona w nadmorskim kurorcie komedia muzyczna Siergieja Lobana "Chapiteau-show" (2011 r., nagrodzona m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie), dramat "Duch Less" Romana Prygunowa (2012 r., opowieść o przecenianiu samego siebie oraz o pokonaniu osobistego kryzysu, bohater to 29-letni manager z międzynarodowego banku, znajdujący się na życiowym zakręcie) oraz melodramat "Kokoko" Awdotii Smirnowej (2012 r., spotkanie kobiet jest w tej historii niczym zderzenie dwóch żywiołów, wody i ognia bohaterki, Liza i Wika, przedstawiają dwa różne oblicza współczesnej Rosji). Ponadto na konkursowej liście znajdą się dramaty: "Konwój" Aleksieja Mizgiriewa (2012 r.), "Nie kocham cię" Pawła Kostomarowa i Aleksandra Rastorgujewa (2012 r.), "Obca matka" Denisa Rodimina (2011 r.) i "Taniec" Delhi Iwana Wyrypajewa (2012 r.).

W jury, które oceni filmy, zasiądą: dyrektor Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie Waldemar Dąbrowski, reżyser filmowy Wiesław Saniewski oraz krytyk Tomasz Raczek.

Poza konkursem Poza konkursem będzie m.in. sekcja Mosfilm prezentuje. W jej ramach przypomniane zostaną wybrane filmy, zrealizowane na przestrzeni lat w słynnej rosyjskiej wytwórni. W programie m.in.: "Pancernik Potiomkin" (1925) i "Iwan Groźny" (1944) Siergieja Eisensteina, "Lecą żurawie" Michaiła Kałatozowa (1957), "Los człowieka" Siergieja Bondarczuka (1959), "Solaris" (1972) i "Stalker" (1979) Andrieja Tarkowskiego. Obejrzeć będzie można także komedię "Świat się śmieje" Grigorija Aleksandrowa (1934).

Dla najmłodszych przygotowano sekcję Mały Sputnik. Będą też komedie, Sekcja Sportowa, Rosyjski etnowahlarz i inne.

SPRAWDŹ DOKŁADNY PROGRAM

15-25 listopada 2012

6. Sputnik nad Polską - festiwal filmowy

Kina: Praha, Kinoteka i Kultura

W sprzedaży są już bilety i karnety.

PAP/lata//mz