Pomysły na plac Defilad "nie spotkały się ze społeczną akceptacją"

Warszawa

Urząd MiastaPlac Defilad

"Serce miasta" nie może być betonową pustynią – przekonywali miejscy aktywiści. Domagali się przeprowadzenia konsultacji społecznych w sprawie wyglądu placu Defilad. Udało się. Teraz ratusz rozpoczyna poszukiwania organizacji, która konsultacje przeprowadzi. Oferty można składać do 15 września.

Jaki ma być plac Defilad? Dyskusja na ten temat trwa od blisko pół roku. Wstępne propozycje przygotowane przez architekta Thomasa Phifera były prezentowane na spotkaniach w kwietniu i maju. Szczegółowo opisywaliśmy je na tvnwarszawa.pl. Projekty prezentowały przyszłe budynki Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa. Najwięcej kontrowersji wzbudzał jednak sam plac – rozległy, ale z bardzo ograniczoną ilością zieleni.

Pomysły Phifera, jak przyznaje ratusz, "nie spotkały się ze społeczną akceptacją". Miejscy aktywiści ze stowarzyszeń Miasto Jest Nasze i Kooperacja Miejska przekonywali, że nie chcą betonowej pustyni w samym sercu miasta. Zebrali wystarczającą liczbę podpisów i zgłosili wniosek o konsultacje społeczne. "Wniosek został rozpatrzony pozytywnie" – czytamy na stronie ratusza.

Potrzebni socjologowie i architekci

W piątek miejskie biuro architektury i planowania ogłosiło, że szuka organizacji, która przeprowadzi takie konsultacje. Ich celem ma być zebranie oczekiwań mieszkańców co do wyglądu placu Defilad i funkcji, jakie powinien spełniać.

Chętni muszą zgłaszać swoje oferty do 15 września. Natomiast same konsultacje zaplanowano od 5 do 31 października.

"Ich wyniki zostaną wykorzystane w zaplanowanym przez Miasto Stołeczne Warszawa konkursie architektoniczno-urbanistycznym na zagospodarowanie placu Defilad" – zapewniają pracownicy ratusza na swojej stronie.

Zainteresowanym organizacjom miasto już na wstępie stawia konkretne wymagania. Po pierwsze, domaga się przedstawienia ogólnej koncepcji prowadzenia konsultacji, wstępnego ich scenariusza i harmonogramu.

Po drugie, oczekuje wyceny planowanych działań. A po trzecie - konkretnego określenia składu zespołu z opisem doświadczenia poszczególnych ekspertów.

Sam zespół również musi spełniać kilka wymogów, m.in. mieć w swoich składzie psychologa społecznego lub socjologa i architekta-urbanistę.

Trzy pomysły na plac

"Plac Defilad, jako ważna i eksponowana przestrzeń Śródmieścia Warszawy, od wielu lat oczekuje kompleksowego zagospodarowania" – czytamy na stronie ratusza. Władze miasta od początku mówią, że okolice Pałacu Kultury i Nauki to idealne miejsce na organizację dużych imprez masowych. Podkreślali, że idealnie spełni rolę funkcjonalnego rozległego placu, którego w stolicy brakuje.

Trzy koncepcje zaprezentowane w maju przez wspomnianego Thomasa Phifera oczekiwania władz miasta spełniały. Nie różniły się zbytnio od siebie. Pierwsza była prostą, płaską przestrzenią. W drugiej w centrum placu pozostała trybuna honorowa. W trzeciej zaś uwzględniono zagajnik i fontannę.

Z trzech koncepcji zaprezentowanych przez architekta z Nowego Jorku najwyżej została oceniona trzecia. Wiceprezydent Wojciechowicz zastrzegł wówczas, że może być ona dobrym materiałem wyjściowym do dalszych prac i planowanych konsultacji.

Według wstępnego planu ratusza, pełen raport konsultacji powinien być gotowy pod koniec listopada.

ZOBACZ JAK WYGLĄDAŁA ZBIÓRKA PODPISÓW POD WNIOSKIEM O KONSULTACJE:

Zbierają podpisy pod petycją
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

kw/ec