Pomysły na buspasy: ZTM część odkłada, do innych się przymierza

TVN Warszawa

tvnwarszawa.plGdzie mogą powstać nowe buspasy?

Zarząd Transportu Miejskiego przymierza się do wytyczenia buspasów w Dolinie Służewieckiej i al. Wilanowskiej, a inne potencjalne lokalizacje odkłada w czasie. Urzędnicy chcą też przeanalizować, gdzie autobusy się spóźniają, a gdzie kursują punktualnie.

Sprawa wytyczenia nowych buspasów ciągnie się od około półtora roku. Wówczas ZTM wskazał listę kilkunastu lokalizacji, gdzie mogłyby powstać. Co się zmieniło od tego czasu?

Odkładają w czasie

Pracownicy zarządu odkładają na razie w czasie prace nad wytyczeniem nowych pasów dla autobusów w Al. Jerozolimskich, al. Prymasa Tysiąclecia, a także na ulicy Górczewskiej i Raszyńskiej. Zawieszają chwilowo także przeprowadzenie analiz w sprawie wytyczenia buspasa w al. Chruściela "Montera".

- Pojęliśmy decyzję, że jakiekolwiek działania dotyczące alei Chruściela "Montera" podejmować będziemy dopiero po decyzji czy buspas zostanie zrealizowany w ramach budżetu partycypacyjnego – głosowanie w czerwcu – zaznacza Wiktor Paul z biura prasowego ZTM.

Analizy ruchu

Jest za to szansa na wytyczenia buspasów w Dolinie Służewieckiej i al. Wilanowskiej. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy mogłoby to się stać. - Czekamy na odpowiedź od inżyniera ruchu na naszą propozycję odnośnie godzin i miejsc funkcjonowania buspasa. Mamy za to materiały od Zarządu Dróg Miejskich dot. obciążenia dróg w całym obszarze, które przekażemy przyszłemu wykonawcy – wyjaśnia Paul. W Dolinie Służewieckiej i al. Wilanowskiej przeprowadzono już analizy ruchu. - Chodzi o analizy, które są wykonywane na podstawie danych z wewnętrznej aplikacji wykorzystywanej do zarządzania pozycją pojazdów. Generuje ona czasy przejazdów autobusów pomiędzy przystankami, a więc pozwala ocenić, gdzie autobusy się opóźniają, a gdzie kursują punktualnie – zaznacza Paul. ZTM planuje przeprowadzić takie analizy również na innych ulicach.

CZYTAJ TEŻ: 41 minut autobusem, 32 minuty autem. Tak podróżują warszawiacy

Wnioski po badaniu
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

ran/sk