Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Pomysł na zawody dla zdolnych. Cel: opanować "ó", "ż" i "ch"

Warszawa

archiwum TVN24Dyktando na Ursynowie odbywa się od 2006 r.

Warszawa nie ma swojego oficjalnego mistrza ortografii. Wyłonienie go proponuje radny PO Lech Jaworski i apeluje do prezydent miasta o zorganizowanie miejskiego dyktanda. Na wzór tego, który co roku odbywa się na Ursynowie.

Zdaniem radnego, w sprawdzianie ortograficznych umiejętności powinni wziąć udział zarówno dorośli, jak i szkolna młodzież.

"Idealną sytuacją byłoby, gdyby młodzież mogła przechodzić przez etapy szkolne i dzielnicowe, by na koniec zmierzyć się w etapie warszawskim. Dzielnicowe eliminacje można by przeprowadzić również dla mieszkańców Warszawy, którzy już zakończyli edukację" – zwraca uwagę Jaworski w swojej interpelacji.

"Jestem przekonany, że taka akcja promowałaby poprawną polszczyznę i zachęcała młodzież do pogłębiania wiedzy o naszym pięknym języku polskim" - dodaje.

Promowanie poprawnej polszczyzny

W piśmie do Hanny Gronkiewicz-Waltz radny PO przywołuje słynne ursynowskiego dyktando im. Andrzeja Ibisa-Wróblewskiego. W dzielnicy jest ono organizowane już od 2006 roku i – jak podkreślają urzędnicy – z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Bierze w nim udział 250 uczestników.

"Celem Dyktanda jest propagowanie wśród mieszkańców Ursynowa i Warszawy zasad poprawnej polszczyzny, sprawdzenie znajomości zasad ortograficznych wykorzystywanych w tekście pisanym, a także sprawdzenie umiejętności pisania ze słuchu" – czytamy na stronie urzędu.

W ortograficznych rozgrywkach wystartować mogą wszyscy chętni, bez względu na wiek, wykształcenie czy zawód. Kandydaci są podzieleni na pięć kategorii: Open, Juniorzy, Młodziki, Ekspert i VIP.

Eksperci to osoby, które zawodowo zajmują lub zajmowały się ortografią, w tym nauczyciele i absolwenci filologii polskiej. VIP-y natomiast to goście zaproszeni przez burmistrza dzielnicy.

Dyktando już 20 listopada

Ursynowski mistrz ortografii 2016 zostanie wybrany już za kilka dni. Najbliższe dyktando odbędzie się 20 listopada w Centrum Sportu i Rekreacji przy ul. Hawajskiej. Pretendujący do tego tytułu zmierzą się z tekstem przygotowanym przez Jerzego Bralczyka i Grażynę Majkowską. Nie ma możliwości zapisania się już na dyktando. Lista chętnych została zamknięta.

ZOBACZ ARCHIWALNE NAGRANIE TVN WARSZAWA Z DYKTANDA NA URSYNOWIE:

IV edycja Ursynowskiego Dyktanda
TVN Warszawa

kw/mś