"Pomylili planowanie z tetrisem". Możliwa zabudowa Kolonii Wawelberga

[object Object]
Skubida o zmianach proponowanych dla KoloniiArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Kolonia Wawelberga, czyli ponad stuletnie społeczne osiedle mieszkaniowe na Woli, może zostać częściowo zabudowana - alarmują przedstawiciele ruchów miejskich. Omawiany właśnie projekt planu zagospodarowania przestrzennego dopuszcza tu nowe pawilony. Aktywiści protestują, namawiają mieszkańców do zgłaszania uwag i zatrzymania tych zmian.

- Kolonia Wawelberga miała być osiedlem, gdzie dwie trzecie stanowi przestrzeń otwarta i zieleń, a jedna trzecia to budynki. Wszystko miało być harmonijne i dokładnie zaplanowane.Tymczasem, kiedy czytałam zapisy planu miejscowego, pomyślałam sobie, że Hipolit Wawelberg przekręca się w grobie, kiedy widzi, w jaki sposób miasto chce zniszczyć jego koncepcje - mówiła na środowej konferencji Aneta Skubida, prezeska Woli Mieszkańców. Chodzi o zmiany proponowane w projekcie planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulic Płockiej i Wolskiej, uchwalanego od… 14 lat. Obecnie jest wyłożony do publicznego wglądu. Trzeci raz. Do 27 lipca mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi.

Nowa zabudowa na Kolonii Wawelberga

Dla rejonu Kolonii Wawelberga, znajdującej się w rejonie ulic Działdowska - Górczewska - Wawelberga, miejscy planiści zaproponowali możliwość dodatkowej zabudowy. Chodzi o - jak czytamy w projekcie - "zabudowę usługową w formie pawilonów usługowo-handlowych towarzyszących budynkom mieszkalnym, stanowiących nie więcej niż 20 proc. powierzchni terenu". Dalej pojawia się informacja, że wysokość tych obiektów mogłaby wynieść minimalnie - 18, a maksymalnie - 25 metrów. Poza tym: "dopuszcza się, pomiędzy budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi, lokalizowanie pawilonów handlowo-usługowych o wysokości maksymalnej - siedem metrów (dwie kondygnacje)". Nowa zabudowa mogłaby pojawić się od strony ulicy Wawelberga i Działdowskiej. Zmiany pokazuje przygotowywana przez ruchy miejskie wizualizacja.

Wizaulizacja zabudowy przygotowana przez aktywistówWola Mieszkańców / Google Maps

"Pomylili planowanie z tetrisem"

Według aktywistów, plany miasta - jeśli nie ulegną zmianie - zniszczą miejsce z klimatem i historią. Przypominają, że w przeszłości było to pierwsze w Warszawie społeczne osiedle mieszkaniowe. Powstało pod koniec XIX wieku (w tym roku obchodziło swoje 120 urodziny), z myślą o wolskich robotnikach, ale nie tylko. - To jeden z naszych najważniejszych zabytków polsko-żydowskiej pamięci (…). Tu działało przedszkole, uniwersytety ludowe, biblioteka - mówiła w środę Hanna Radziejowska z Woli Mieszkańców. - Doskonale widać, że planiści pomylili planowanie przestrzenne z grą w tetris. Zabudowa ma być wtykana w bardzo wiele miejsc, gdzie się tylko da - mówiła z kolei radna Skubida. Na plan zabudowania Kolonii zwraca uwagę również zarząd dzielnicy Wola. - To zły zapis i z całą mocą apelujemy o jego zmianę. Nie wyobrażam sobie, żeby na terenie tego zabytkowego osiedla powstały nowe budynki - przekonuje burmistrz Krzysztof Strzałkowski w wydanym oświadczeniu. Rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk studzi emocje. Przypomina, że jesteśmy na etapie zgłaszania uwag do planu i w imieniu miasta również do tego zachęca. - Temat tej zabudowy był poruszany na publicznej dyskusji 19 czerwca. Jest przez nas zauważony i śledzony. Ale żebyśmy mogli rozpatrzeć ewentualne zmiany pomysłów na tą przestrzeń, musi wpłynąć taka uwaga - mówi. Aktywiści przyznają, że uwag na razie nie złożyli. Są "w trakcie ich opracowywania".

Mundial kontra plan

Projekt planu dla rejonu Wolskiej i Płockiej budzi kontrowersje również z innych względów. Pierwszą dyskusję nad nim zaplanowano - jak wspomniał Milczarczyk - 19 czerwca, kiedy reprezentacja Polski grała pierwszy mecz na mundialu z Senegalem. Burmistrz dzielnicy Krzysztof Strzałkowski zaapelował do Biura Architektury, aby zmienić ten termin. Ostatecznie spotkanie się odbyło (było na nim ponad 100 osób), ale miasto zaproponowało dodatkowe - 9 lipca.

Nie znam się na piłce, ale obiecuję dogrywkę.— Marlena Happach (@Marlena_Happach) 12 czerwca 2018

Projekt planu dla rejonu Wolskiej i Płockiej zawiera również szereg innych zapisów, które niepokoją mieszkańców, aktywistów i władze Woli. To przede wszystkim sprawa terenów dawnego klubu sportowego RKS "Sarmata" przy Wolskiej 77. W projekcie planu dopuszczono tam bloki mieszkalne, czemu sprzeciwiają się m.in. władze dzielnicy.

- To jeden z najstarszych klubów sportowych działających na terenie Woli i piękny kawałek historii tej dzielnicy. Chcemy aby dawny teren RKS "Sarmata" ponownie stał się miejscem, w którym mieszkańcy mogliby uprawiać sport i aktywnie spędzać wolny czas - podkreślał burmistrz Strzałkowski. Teren "Sarmaty" jest obecnie w prywatnych rękach, na podstawie umowy użytkowania wieczystego. Dzielnica stara się o jej rozwiązanie. Kolejna sprawa, która budzi kontrowersje, to Skwer Sierpnia 1944 znajdujący się w północno-zachodniej części skrzyżowania Wolska-Płocka. - Mieszkańcy walczyli o jego rewitalizację bardzo długo, również w ramach budżetu partycypacyjnego. W końcu się udało - powiedziała w środę Aneta Skubida. Pomysł na odnowienie skweru wygrał, a jego realizacja - choć z niemal rocznym opóźnieniem - dobiega właśnie końca. - W projekcie planu dopuszczono jednak przecięcie skweru ulicą i nową zabudowę - dodała radna nie kryjąc rozczarowania. W sprawie skweru wypowiedziała się również dzielnica, przekonując krótko, że "nie ma zgody" na jego niszczenie.

Problem z planowaniem

Obecna na czwartkowej konferencji kandydatka aktywistów na prezydenta Warszawy Justyna Glusman powiedziała, że na Woli jak w soczewce widać patologie systemu planowania przestrzennego. - Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na bardzo długi proces przygotowywania planów. Przez 14 lat można skończyć podstawówkę i liceum, a nie można przygotować planu. Co więcej, efekty tego długiego główkowania często są zaskakujące dla mieszkańców - stwierdziła. I zapewniła, że ruchy miejskie będą dążyć do wprowadzenia większej jawności dla procedury planistycznej. Glusman zwróciła też uwagę na wzrost atrakcyjności Woli ze względu na budowę metra. - To ogromny impuls rozwojowy dla dzielnicy, ale nie możemy pozwolić, by ten rozwój odbywał się kosztem mieszkańców, zieleni i zabytków - przekonywała.

Zobacz nasze poprzednie materiały o Kolonii Wawelberga

[object Object]
Kim był Hipolit Wawelberg?Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

kw/mś

Pozostałe wiadomości

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie A2 zderzyły się dwa auta osobowe oraz tir. Jedna osoba trafiła do szpitala. Z ustaleń policji wynika, że do zderzenia doszło, gdy jeden z kierowców włączał się do ruchu. Są ogromne utrudnienia.

Zderzenie trzech samochodów na A2. Udrożnili jeden pas, ale "utrudnienia wciąż ogromne"

Zderzenie trzech samochodów na A2. Udrożnili jeden pas, ale "utrudnienia wciąż ogromne"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Groszowice pod Radomiem pociąg osobowy relacji Lublin - Wrocław śmiertelnie potrącił pieszego. Wprowadzono zastępczą komunikację autobusową.

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Źródło:
tvnwarszaawa.pl
Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym korupcji zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., będącego jednocześnie rektorem jednej z warszawskich uczelni.

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Źródło:
PAP

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Platforma Obywatelska decyduje o kandydatach do Parlamentu Europejskiego. Po południu kandydatury ma zatwierdzić Rada Krajowa. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska ustaliła nieoficjalnie nazwiska wyborczych "jedynek" ze wszystkich okręgów.

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Źródło:
TVN24

W miejscowości Polaki koło Siedlec kierowca białoruskiego autobusu stracił panowanie nad pojazdem i wpadł do przydrożnego rowu. Początkowo służby informowały o pięciu osobach zabranych do szpitala. Ostatecznie bilans rannych wzrósł do siedmiu.

Autokar wpadł do rowu, kilka osób rannych. "Centymetry dzieliły drzewo od miejsca kierowcy"

Autokar wpadł do rowu, kilka osób rannych. "Centymetry dzieliły drzewo od miejsca kierowcy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

We wtorek przy ulicy Koszykowej nieznani sprawcy okradli mężczyznę. Wyrwali mu torbę, w której mogło znajdować się nawet kilkaset tysięcy euro - ustalił nieoficjalnie reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz. Policja nie ujawnia szczegółów, potwierdza jedynie, że "doszło do zdarzenia o charakterze kryminalnym".

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym ze sklepów na warszawskim Bemowie doszło do awantury. 34-letni mężczyzna groził sprzedawcy, że go zabije, ponieważ ten miał mu sprzedać nieświeże jedzenie. Agresywny klient zdemolował sklep. Został zatrzymany i objęty policyjnym dozorem.

Groził sprzedawcy śmiercią i zdemolował sklep, bo "jedzenie było nieświeże"

Groził sprzedawcy śmiercią i zdemolował sklep, bo "jedzenie było nieświeże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-latka była poszukiwana do odbycia kary więzienia. W domu, gdzie miała przebywać, zatrzymano jej 23-letniego brata podejrzanego o posiadanie znacznych ilości narkotyków. Mężczyzna został aresztowany.

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

O ponad 50 milionów złotych przekroczyła zakładany budżet najtańsza oferta na budowę nowego gmachu Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczelnia musi znaleźć dodatkowe środki albo powtórzyć przetarg.

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od piątku w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie będzie można oglądać "Wiejskie chaty pośród drzew". Pod tą nazwa kryje się jedyny obraz Vincenta van Gogha znajdujący się w polskich zasobach. Jego autentyczność potwierdzili m.in. eksperci Muzeum van Gogha w Amsterdamie.

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Źródło:
PAP

Na budowie bemowskiego odcinka drugiej linii metra dokonano archeologicznego odkrycia. Odnaleziono fragmenty wiejskiej chałupy z czasów Jagiellonów, ceramikę kuchenną i ekskluzwną czy kości zwierzęce. Znaleziska to ślady podwarszawskich osad, które funkcjonowały tu w XV wieku.

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oświadczyła, że anulowanie kandydatury profesor Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej na rektora "jest przedwczesne". W piątek, kilka dni przed wyborami, rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong nałożył na swoją kontrkandydatkę karę dyscyplinarną, która - w jego ocenie - uniemożliwiała jej start w wyborach. W sprawę zaangażowało się Ministerstwo Zdrowia.

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Źródło:
PAP

Nowe zapisy w regulaminie parkingów Parkuj i Jedź zaczną obowiązywać w niedzielę, 28 kwietnia. Kierowcy będą mogli pozostawić samochody przez cały weekend, również w nocy. Zmienią się stawki za parkowanie bez biletu komunikacji miejskiej. Wiele zmian dotyczy także posiadaczy samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Źródło:
PAP

Bulwary od Wybrzeża Kościuszkowskiego po Gdańskie są zabytkiem. Nie przejęło się tym trzech młodych mężczyzn, którzy postanowili pokryć sprayem aż dziewięć metrów muru. Na widok strażników miejskich zaczęli uciekać.

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Akademia Pedagogiki Specjalnej, która dzierżawi domki na Osiedlu Przyjaźń, nakazała studentom opuścić akademiki do 9 maja, czyli jeszcze w trakcje trwania semestru letniego. W sprawie interweniowali stołeczna radna i ratusz. Urzędnicy zapewnili, że studenci mogą podpisać trzymiesięczną umowę z miastem. To uratuje ich przed wyprowadzką tuż przed sesją egzaminacyjną.

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miejscy ogrodnicy razem z mieszkańcami posadzili w Warszawie pierwszy mikrolas, wykorzystując metodę japońskiego botanika. Zieleniec powstał u podnóża Kopca Powstania Warszawskiego.

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Źródło:
tvnwarszawa.pl